Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/361/DJW/05
z 3 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/361/DJW/05
Data
2005.11.03



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek liniowy
ryczałt ewidencjonowany
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu obwoźnego detalicznego opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W najbliższym czasie planuje Pani założenie spółki cywilnej, której przedmiotem będzie także handel. W spółce chciałaby Pani wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym.Zadaje Pani pytanie, czy w świetle art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wybór formy opodatkowania podatkiem liniowym dotyczy wszystkich form działalności i straci Pani prawo do opodatkowania ryczałtem w działalności jednoosobowej.Stoi Pani na stanowisku, iż opodatkowanie działalności w formie spółki cywilnej 19% podatkiem liniowym nie powoduje utraty prawa do opodatkowania ryczałtem jednoosobowej działalności.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 26 września roku, uzupełnionym w dniu 13 października 2005 roku, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26.07.2001 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c tj. w wysokości 19% podstawy opodatkowania. Stosownie do postanowienia art. 9a ust. 5 tej ustawy, jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i w formie spółki lub spółek nie mających osobowości prawnej (cywilnej, jawnej, partnerskiej) wybór opodatkowania według liniowej stawki 19% dotyczy wszystkich tych form działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z kolei z treści zapisu art. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, iż przychodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż wybór opodatkowania stawką liniową w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w spółce jawnej nie jest przeszkodą do korzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w zakresie działalności prowadzonej indywidualnie

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj