Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-48/05
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-48/05
Data
2005.10.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
ryczałty
stawka
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie otrzymane w związku ze szkodą środka trwałego stanowi przychód firmy?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 i art.217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 14 ust. 2 pkt. 12, art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.)
  • art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy z dnia 20.11.1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.)
  • uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku z dnia 14.09.2005r. w sprawie odszkodowania otrzymanego w związku ze szkodą środka trwałego.

W dniu 14.09.2005r. złożyła Pani w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania otrzymanego odszkodowania w związku z poniesioną szkodą środka trwałego.

Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego.

W prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, użytkuje Pani samochód będący środkiem trwałym firmy. Samochód ten posiada pełen zakres ubezpieczenia. Omawiany pojazd uległ uszkodzeniu, po czym naprawiony został w autoryzowanej stacji napraw. Za powyższą usługę otrzymała Pani stosowną fakturę VAT. Firma ubezpieczeniowa przelała przyznane Pani odszkodowanie (równowartość faktury) bezpośrednio na rachunek firmy naprawczej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego uważa Pani, iż nie powinna płacić podatku dochodowego od przyznanego odszkodowania, gdyż przepis jednoznacznie stanowi „ otrzymane odszkodowanie".

Pani zaś odszkodowania nie otrzymała fizycznie. Odszkodowanie otrzymała firma naprawcza na swoje konto, która naprawiała pojazd bezgotówkowo i wystawiła fakturę VAT za usługę. Ponadto naprawa odbyła się z ubezpieczenia AC, które nie jest obowiązkowe.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego należy oprzeć się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zwolnienie w podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zatem zastosowania w Pani przypadku. Figuruje Pani bowiem w ewidencji podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i dla celów tej działalności wykorzystuje samochód stanowiący rzeczowy składnik majątku. W związku z uszkodzeniem tego właśnie samochodu otrzymała Pani od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie, które przelane zostało na konto firmy naprawczej.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 lit. i ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt. 12 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Na podstawie wyżej powołanego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Z przedstawionej informacji wynika, iż przyznano Pani odszkodowanie, które zostało przekazane na rachunek bankowy firmy zajmującej się naprawą samochodu.

Taki sposób rozliczania odszkodowania nie daje jednak podstaw do twierdzenia, że nie powstał u Pani przychód. Tym samym ma Pani obowiązek ustalenia z tego tytułu przychodu dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego i opodatkowania go według obowiązującej stawki. Zatem stanowisko Pani przedstawione we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Pouczenie: Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj