Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US 1439/ZV/P/Pr/79/2005
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 1439/ZV/P/Pr/79/2005
Data
2005.10.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
podatek naliczony
wynajem samochodów


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych oddanych w odpłatne używanie na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2004r. dotyczącej odpłatnegoużywania pojazdów.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), po rozpatrzeniu podania Strony

Naczelnik Urzędu Skarbowego

- uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 31 stycznia 2005r. Podatnik wystąpił z prośbą o odpowiedź na pytanie, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych oddanych w odpłatne używanie na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2004r. dotyczącej odpłatnego używania pojazdów, na podstawie której oddał korzystającemu w odpłatne używanie samochody (między innymi samochody osobowe).

Podatnik prowadzi działalność w zakresie sprzedaży samochodów (PKD kod 50 10 A, Kod 50 10 B), wynajmu i leasingu samochodów (PKD kod 65 21 Z i PKD 71 10 Z i 71 21 Z).

Jak wynika z pisma Strony umowa określa, iż:

- w przypadku odpłatnego używania pojazdu nowego Strona dokonuje zakupu pojazdu według wyboru i wskazania Korzystającego. Korzystający zamawia wybrany samochód i ponosi odpowiedzialność za dokonany wybór,

- przedmiotem Umowy jest oddanie Korzystającemu przez Stronę do używania – w zamian za Finansowy Czynsz – nowego pojazdu za zasadach zgodnych z warunkami umowy,

- okres odpłatnego używania wynosi 36 miesięcy, określa też cenę z VAT przedmiotu leasingu, miesięczny czynsz, wartość wykupu oraz dodatkowy czynsz,

- umowa odpłatnego używania pojazdów została zawarta na piśmie,

- Strona poinformuje Korzystającego przed wydaniem o dacie i godzinie postawienia pojazdu do jego dyspozycji,

- w czynnościach wydania pojazdu bierze udział przedstawiciel Strony. Korzystający lub jego przedstawiciel, dokonujący czynności związanych z odbiorem pojazdu, zobowiązany jest sprawdzić pojazd w sposób wynikający z jego właściwości oraz norm i instrukcji producenta. Czynności odbioru pojazdu Korzystający lub jego przedstawiciel dokonuje na swój koszt i ryzyko. Odbiór pojazdu potwierdzony musi być przez podpisanie Protokołu Odbioru Pojazdu,

- umowa wygasa w okresie trzydziestu dni, w przypadku kradzieży pojazdu, stwierdzoną przez Stronę całkowitej utraty wartości pojazdu na skutek jego całkowitego zniszczenia, stwierdzenia przez zakład ubezpieczeń niezdatności pojazdu do naprawy, gdy jego eksploatacja stwarza potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, stwierdzenia przez Stronę lub zakład ubezpieczeń, że szacowane koszty naprawy pojazdu są zbyt wysokie i niecelowe w stosunku do rzeczywistej wartości pojazdu,

- w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu korzystający obowiązany jest wydać Stronie wszelkie dokumenty pojazdu lub dokumenty związane z jego eksploatacją , jak również wszystkie jego kluczyki a w przypadku kradzieży dodatkowo oryginał zaświadczenia sporządzonego przez Policję poświadczającego zgłoszenie szkody,

- w przypadku wygaśnięcia umowy przed upływem okresu, na jaki została zawarta z przyczyn określonych w pkt 9.1 lub w każdym przypadku, gdy Strony tak zgodnie postanowią, Korzystający zobowiązany będzie zapłacić na rzecz Strony odszkodowanie z tytułu wcześniejszego wygaśnięcia umowy,

- ponadto umowa określa warunki ubezpieczenia pojazdu, konieczność dokonywania przeglądów technicznych, możliwość korzystania z pojazdu wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sposób i terminy zapłaty oraz warunki zwrotu pojazdu po upływie terminu umowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu uzupełnionego pismem z dnia 28 lipca 2005r. stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg = n x 68 kg

Gdzie:DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,N - oznacza liczbę miejsc (siedzeń ) łącznie z miejscem kierowcy,

• kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca – nie więcej niż 5.000 zł.

Na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy jw. przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika.

Umowa leasingu jest cywilnoprawną umową nazwaną uregulowaną w art. 709(1) – 709(18) Kodeksu Cywilnego. Ponieważ zawarta przez Stronę umowa zawiera niezbędne elementy umowy leasingu tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko Podatnika i stwierdza, że w przypadku, gdy Podatnik nabył samochody o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT i następnie oddał je do odpłatnego używania na podstawie umowy, spełniającej kryteria umowy leasingu w rozumieniu art. 709 Kodeksu cywilnego, to przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w pełnej wysokości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj