Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US 39/ZV/P/Pr/76/2005
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 39/ZV/P/Pr/76/2005
Data
2005.09.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
stolarka okienna


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku od towarów i usług opodatkować dostawę i montaż okien zakupionych od producenta tych okien.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm..) po rozpatrzeniu wniosku strony

Naczelnik Urzędu Skarbowego

- uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.07.2005r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w sprawie stawki podatku VAT w przypadku dostawy i montażu okien zakupionych od producenta tych okien.

W przedmiotowym wniosku Strona wyjaśnia, że podstawowym przedmiotem działalności jest zakładanie stolarki budowlanej. Strona wyjaśnia, że zgodnie z klasyfikacją PKWiU w dziale roboty budowlane mieszczą się prace związane m.in. z przebudową, modernizacją, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych. Roboty instalacyjne futryn drzwiowych i ram okiennych są pod symbolem 45.42.11. We wniosku podatnik wyjaśnia, że zakłada stolarkę budowlaną Zdaniem Strony przy sprzedaży okien z montażem na fakturze powina być uwzględniona jedna stawka podatku VAT w wysokości 7%.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o okresie od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się m.in. w odniesieniu do:

1. robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą

2. obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych. Definicję robót związanych z budownictwem mieszkaniowym zawiera art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług , który stanowi, iż przez roboty związane budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego zawiera art. 2 pkt. 12 omawianej ustawy, przez które należy rozumieć budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych pod symbolami: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Usługi sklasyfikowane w grupie 45.4 - roboty budowlane wykończeniowe (Dział 45 - roboty budowlane) mieszczą się w pojęciu robót budowlano - montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a i b i są (do 31.12.2007r.) opodatkowane stawką podatku VAT 7%. Jak stanowi art. 29 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, obrotem podlegającym opodatkowaniu VAT jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku należnego. Przez sprzedaż natomiast, zgodnie z art. 2 pkt. 22, rozumie się odpłatną dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowe dostawa towarów. Jeżeli zatem obrotem podatnika jest kwota uzgodniona za dostarczenie towaru łącznie z jego montażem, to mamy do czynienia z jedną czynnością opodatkowaną podatkiem VAT (z jednym obrotem i z jedną stawką podatkową). Jeżeli umowa zawarta pomiędzy Podatnikiem a zleceniodawcą przewiduje całościową wycenę usługi budowlano - montażowej, to brak jest podstaw prawnych do opodatkowania odrębnymi stawkami poszczególnych elementów składających się na wykonanie powyższej usługi, w tym materiału zużytego do jej wykonania. Do opodatkowania takiej usługi ma zastosowanie 7% stawka podatku VAT - na podstawie cytowanego przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak, aby wykonywana przez Podatnika czynność była w istocie usługą. Należy podkreślić, że podatnik jest obowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji). Niezbędną czynnością dla określenia wysokości podatku VAT jest identyfikacja dostarczanych towarów i świadczonych usług na podstawie PKWiU, o której mowa w art. 2 pkt. 6 oraz w art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj