Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
USIVPP/A/78/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIVPP/A/78/05
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
licencja
prawo własności przemysłowej
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wynagrodzenie za wykorzystanie projektu wynalazczego ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie stwierdza, że stanowisko Pana - przedstawione we wniosku z dnia 18.08.2005r. który wpłynął w dniu 23.08.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia za wykorzystanie projektu wynalazczego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.08.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 03.11.2005r. Strona uzupełniła przedmiotowy wniosek.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pan B, który nie prowadzi działalności gospodarczej, jest współtwórcą projektu wynalazczego (urządzenia technicznego) w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (j.t. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1117).

Strona zawarła umowę, której przedmiotem jest udzielenie licencji niewyłącznej, zgodnie z którą wynagrodzenie na rzecz każdego ze współtwórców będzie naliczane od każdego egzemplarza wyprodukowanego urządzenia w oparciu o przedmiotowy projekt wynalazczy.

Zdaniem Strony pomimo, iż nie posiada statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT zobowiązanym do naliczania tego podatku z tytułu pobierania wynagrodzenie za udzielenie licencji na korzystanie z projektu wynalazczego, którego jest współtwórcą. Strona wskazała, że od dnia rejestracji jako podatnik VAT tj. od 13.05.2005r. składa deklaracje VAT kwartalne i odprowadza regularnie podatek VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznaje stanowisko Strony za prawidłowe wskazując, co następuje.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług. Przez świadczenie usług, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

W ustawie o VAT nie zdefiniowano wartości niematerialnych i prawnych, ale w art. 22b i 22c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wymienione zostały jako wartości niematerialne i prawne autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz licencje.

Zgodnie z brzmieniem art. 76 ust. 4 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1117) jeżeli umowa licencyjna nie zastrzega wyłączności korzystania z wynalazku w określony sposób, udzielenie licencji jednej osobie nie wyklucza możliwości udzielenia licencji innym osobom, a także jednoczesnego korzystania z wynalazku przez uprawnionego z patentu (licencja niewyłączna).

Wobec powyższego należy stwierdzić, że w świetle obowiązujących przepisów, odpłatne przeniesienie prawa – licencji stanowi świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy jednoczesnym spełnieniu niezbędnych warunków opodatkowania, tzn. gdy jest odpłatne oraz realizowane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 i ust. 2 podatnikami są (...) osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zatem działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przepis art. 15 ust. 3 ustawy o VAT wymienia czynności, których nie uznaje się za samodzielną działalność gospodarczą , są nimi:

  • pkt 1 – czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1992 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.)
  • pkt 3 – czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1992 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Przepis ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonania, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi (art. 15 ust. 3 pkt 3a ustawy o VAT).

Przychody uzyskane z tytułu udzielania licencji nie są przychodami wymienionymi w art. 12 ust. 1-6 oraz art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem wynagrodzenie z tytułu udzielania licencji nie jest przychodem, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, co powoduje, że czynności wykonywane przez Stronę należy uznać za działalność gospodarczą zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Jednocześnie należy wskazać, iż z uwagi na fakt, że Strona udziela licencji na podstawie ustawy Prawo własności przemysłowej, a nie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wskazany powyżej przepis art. 15 ust. 3a ustawy o VAT nie będzie miał do Strony zastosowania.

Zatem reasumując należy wskazać, iż odpłatne przeniesienie prawa - licencji stanowi świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach określonych w ustawie o VAT, przy jednoczesnym spełnieniu niezbędnych warunków opodatkowania tzn. gdy jest odpłatne oraz realizowane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Zgodnie z brzmieniem art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej (43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a ) za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Niniejsze postanowienie zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj