Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PM-436/113/4/2005
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM-436/113/4/2005
Data
2005.11.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
umowa zamiany


Pytanie podatnika
Czy przepis art. 9 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma zastosowanie przy umowie zamiany lokalu mieszkalnego na działkę budowlaną i ustanowienie prawa dożywotniego użytkowania oraz zamianę własności lokalu mieszkalnego na parcelę budowlaną i drogową?


Stan faktyczny, przedstawiony w piśmie z dnia 06.10.2005r. jest następujący:
małżonek (mąż) jest właścicielem:
. stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego o powierzchni 123 m2, z własnością którego związany jest udział w nieruchomości wspólnej (parceli gruntu i częściach wspólnych i urządzeniach domu nie służących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali);
. stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego o powierzchni 121 m2, z własnością którego związany jest udział w nieruchomości wspólnej (parceli gruntu i częściach wspólnych i urządzeniach domu nie służących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali);
. parcel o łącznej powierzchni 670 m2, stanowiących ogród zabudowany garażem.
Opisane przedmioty majątkowe wchodzą w skład majątku osobistego małżonka.
Małżonka (żona) jest właścicielem trzech parcel budowlanych i parceli drogowej o łącznej powierzchni 2332 m2. Opisany przedmiot majątkowy wchodzi w skład majątku osobistego małżonki.

Umowa, w której miałby znaleźć zastosowanie powołany przepis art. 9 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowiłby umowę zamiany, w której:
. mąż przenosi na rzecz żony własność lokalu mieszkalnego o pow. 121 m2 a także ogrodu o pow. 670 m2 z garażem, a w zamian za to żona przenosi na rzecz męża własność jednej działki budowlanej o pow. 10 arów i jednocześnie ustanawia prawo dożywotniego użytkowania nabytych od męża nieruchomości na jego rzecz;
. mąż przenosi na rzecz żony własność lokalu mieszkalnego o pow. 123 m2 a w zamian za to żona przenosi na rzecz męża własność dwóch parcel budowlanych o pow. 1080 m2 i parceli drogowej o pow. 252 m2.

Umowa, w której miałby znaleźć zastosowanie powołany przepis art. 9 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowiłby umowę zamiany, w której:
. mąż przenosi na rzecz żony własność lokalu mieszkalnego o pow. 121 m2 a także ogrodu o pow. 670 m2 z garażem, a w zamian za to żona przenosi na rzecz męża własność jednej działki budowlanej o pow. 10 arów i jednocześnie ustanawia prawo dożywotniego użytkowania nabytych od męża nieruchomości na jego rzecz;
. mąż przenosi na rzecz żony własność lokalu mieszkalnego o pow. 123 m2 a w zamian za to żona przenosi na rzecz męża własność dwóch parcel budowlanych o pow. 1080 m2 i parceli drogowej o pow. 252 m2.Zgodnie z przepisem art. 630 kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.
Wymieniony przepis art. 9 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że zwalnia się od podatku zamianę między innymi lokali mieszkalnych (...) i nie określa, jaki przedmiot miałby być uzyskany w zamian za przeniesienie własności lokalu mieszkalnego. Zatem każda umowa zamiany, w której zamianie podlega lokal mieszkalny, niezależnie od tego, jaki przedmiot nabywany jest w zamian, jest umową zwolnioną od podatku, pod warunkiem jednak, że stronami umowy są osoby zaliczone do I grupy podatkowej, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Należy też wziąć pod uwagę, że art. 6 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że podstawą opodatkowania przy umowie zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal jest różnica wartości rynkowych zamienianych lokali. Oznacza to, że ustawodawca w ww. ustawie rozróżnia umowę zamiany określoną jedynie przez podanie jednego przedmiotu zamiany (art. 9 pkt 5 ustawy) od umowy, w której określone są dwa przedmioty zamiany (art. 6 ust. 1 pkt 2a ustawy).W tym stanie umowa zamiany przedstawiona w opisie stanu faktycznego - zdaniem płatnika - korzysta ze zwolnienia z podatku.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.10.2005r. uznał interpretację art. 9 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedstawioną przez Kancelarię Notarialną za nieprawidłową.
Przedmiotem zamiany, podobnie jak sprzedaży mogą być rzeczy (a właściwie prawo własności rzeczy) i ich zbiory, a także inne prawa majątkowe, jednakże nie pieniądze (za wyjątkiem numizmatów). Zamiana jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, rodzi skutki zobowiązujące, a w warunkach określonych w art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego - skutki rozporządzające. Jakkolwiek przedmiotem umowy zamiany nie muszą być rzeczy tego samego rodzaju, to aby skorzystać z ulgi określonej w przepisie art. 9 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych konieczne jest określenie jako przedmiotu umowy: budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego albo wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: praw do domu jednorodzinnego lub praw do lokalu w małym domu mieszkalnym. Nie jest konieczne wystąpienie po obu stronach przedmiotów jednorodnych rodzajowo, to znaczy zamiana budynku na budynek, lokalu mieszkalnego na lokal mieszkalny, czy też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na prawo do domu jednorodzinnego.

Reasumując, należy uznać, iż zwolnienie podatkowe z art. 9 pkt 5 ustawy dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy po obu stronach występuje przedmiot zamiany określony w tymże przepisie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj