Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDF/415-0070/05
z 8 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-0070/05
Data
2005.11.08



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Rachunki --> Obowiązek wystawienia rachunku


Słowa kluczowe
dokumentacja
działalność rolnicza
kontrahent zagraniczny
rachunki
rolnicy
transakcja


Pytanie podatnika
Czy osoba fizyczna prowadząca działy specjalne produkcji rolnej jest obowiązana do wystawiania i w jakim języku rachunków dla kontrahentów będących odbiorcami towarów w Czechach i na Słowacji.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko Pana .............. - przedstawione we wniosku z dnia 12.09.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku i sposobu dokumentowania transakcji dla kontrahentów zagranicznych na terenie Czech i Słowacji jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 12.09.2005r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 20.09.2005r. nr PP/443-0116/05/JW organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w piśmie z dnia 22.09.2005r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z opisu stanu faktycznego sprawy przedstawionego we wniosku z dnia 12.09.2005r. oraz w piśmie z dnia 22.09.2005r. wynika, że prowadzi Pan uprawę roślin w ramach działów specjalnych produkcji rolnej. Produkty pochodzące z Pana własnej uprawy (kwiaty) zamierza Pan sprzedawać kontrahentom zagranicznym na terenie Czech i Słowacji. Sprzedaż kwiatów będzie realizowana w formie dowozu towaru do stałych odbiorców zagranicznych. W piśmie z dnia 22.09.2005 r. podał Pan, że cyt. „ (...) na terenie Czech i Słowacji nie posiadam stałego punktu sprzedaży „zakładu” oraz że cyt. „nie jestem rolnikiem, nie posiadam gospodarstwa rolnego, nie płacę podatku rolnego”
W piśmie z dnia 22.09.2005 r. zawarł Pan pytanie cyt. „ w jakim języku oraz czy muszę wystawiać rachunki dla kontrahentów, którzy będą odbiorcami moich towarów w Czechach i na Słowacji”.
Również w piśmie z dnia 22.09.2005r. zawarł Pan swoje stanowisko w sprawie, tzn. że jest Pan zobowiązany wystawiać ww. kontrahentom rachunki w języku polskim.
Z opisu stanu faktycznego sprawy przedstawionego w piśmie z dnia 22.09.2005 r. wynika, że na terenie Czech i na Słowacji nie prowadzi Pan zakładu (stałej placówki), o której mowa w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej z Rządem Republiki Czeskiej i z Republiką Słowacką. Zatem do prowadzonej przez Pana działalności związanej z uprawą roślin w ramach działów specjalnych produkcji rolnej zastosowanie mają przepisy polskiego prawa podatkowego zarówno w zakresie opodatkowania dochodów jak również zasad wystawiania rachunków.
Zagadnienia dotyczące obowiązku wystawiania rachunków uregulowane są w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art. 3 pkt 9 ustawy Ordynacja podatkowa: „Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej - rozumie się przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców”.
Zgodnie z art. 87 § 1 i § 4 ustawy Ordynacja podatkowa: „Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi”.
Zgodnie z art. 87 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa: „Obowiązek wystawienia rachunku, o którym mowa w § 1, nie dotyczy rolników sprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli, nieprzerobione sposobem przemysłowym, chyba że sprzedaż jest dokonywana w ich odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem uprawy lub hodowli”.
W związku z powyższym dla celów stosowania przepisów ustawy Ordynacja podatkowa jest Pan traktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. W ustawie Ordynacja podatkowa nie określono jakie osoby należy uznać za rolników.
Wykładnia gramatyczna słowa „rolnik” dokonana w oparciu o Mały Słownik Języka Polskiego (W-ctwo Naukowa PWN W-wa 2000) brzmi: „rolnik – człowiek prowadzący gospodarstwo rolne” (str. 849).
W ocenie tut. organu podatkowego dla potrzeb stosowania przepisów Ordynacji podatkowej należy przyjąć, iż rolnikami są osoby prowadzące gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431)

W piśmie z dnia 22.09.2005r. podał Pan, że cyt. „(...) nie posiadam gospodarstwa rolnego (...)”. Zatem nie jest Pan rolnikiem w rozumieniu ww. ustawy, dlatego cytowany wyżej przepis art. 87 § 2 nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania.
Dane, które powinien zawierać rachunek określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 165, poz. 1373).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że jeżeli kupujący (kontrahent zagraniczny z Czech lub Słowacji) zażąda od Pana wystawienia rachunku to jest Pan zobowiązany wystawić rachunek w języku polskim, odpowiadający warunkom określonym w powołanym wyżej rozporządzeniu - chyba, że żądanie kupującego zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru.
Zatem stanowisko podatnika w sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj