Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443/PO/443/48/05/MŁ
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443/PO/443/48/05/MŁ
Data
2005.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
opakowania zwrotne


Pytanie podatnika
Czy w handlu detalicznym wydawanie nabywcom towarów, tj. środków ochrony roślin w opakowaniach zwrotnych w zamian za kaucję stanowi w odniesieniu do tych opakowań odpłatną dostawę towarów i czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Jeżeli tak to w jaki sposób powinien być ewidencjonowany obrót tymi opakowaniami i jak określić moment powstania obowiązku podatkowego?


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej artykułów przemysłowych, w tym środków ochrony roślin w opakowaniach zwrotnych, za które pobierana jest kaucja. Sprzedaż towarów prowadzona jest w punktach handlowych dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej i przy zastosowaniu kas fiskalnych. Przy zakupie ww. towarów, nie jest pobierana kaucja przez sprzedawcę – cena środków ochrony roślin zawiera cenę opakowania. Dopiero przy sprzedaży detalicznej stosowana jest kaucja. Po zwrocie przez klientów opakowań zwrotnych są one oddawane do utylizacji, zgodnie z przepisami o ochronie środowiska.

Zdaniem podatnika kaucja nie jest formą odpłatności, choć pieniądze rzeczywiście wpłynęły do kasy, ale w przypadku wypełnienia zobowiązania (w tym przypadku zwrotu opakowań) podlega zwrotowi. W takim wypadku w firmie nie zostają żadne pieniądze, wobec czego nie ma obrotu a kaucja oraz jej zwrot jest ewidencjonowana poza kasą rejestrującą. Czyli nie jest wykazany obrót podlegający opodatkowaniu w podatku od towarów i usług. Natomiast jeśli opakowania nie zostaną zwrócone, np. w ciągu 60 dni, po którym otrzymane kaucje należy opodatkować podatkiem VAT. Jeśli w następnym okresie rozliczeniowym zwrotów opakowań będzie więcej niż wydań, to obrót zostanie pomniejszony o tę różnicę.

Przepis art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że pod pojęciem sprzedaży rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W powołanej ustawie w art. 2 pkt 6 towary zostały zdefiniowane jako rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Kaucja – wg Słownika języka polskiego (PWN, Warszawa, 1996 r.) – jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedotrzymania zobowiązania.

W świetle przywołanej definicji „kaucji” stwierdza się, że wydanie opakowania zwrotnego w zamian za kaucję nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Kaucja nie jest formą odpłatności choć pieniądze wpłynęły do kasy. Kaucja nie jest jednak własnością u podatnika (otrzymującego), gdyż w przypadku wypełnienia zobowiązania (zwrotu opakowania, za które jest pobrana kaucja) podlega ona zwrotowi. Skoro opakowania zwrotne wydawane w zamian za kaucję nie stanowią odpłatnej dostawy towarów – czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeśli opakowania zwrotne wydawane w zamian za kaucję nie stanowią odpłatnej dostawy towarów – nie są sprzedażą w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Wydanie opakowań zwrotnych w zamian za kaucję nie jest sprzedażą dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – nie podlega zatem obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrującej. Jednak dla prawidłowości rozliczeń opakowań zwrotnych kaucjonowanych zasadnym będzie ewidencjonowanie kaucji pobranej i wydanej poza funkcjami fiskalnymi kasy (wpłata i wypłata gotówki), co nie będzie miało wpływu na wysokość obrotu, a w konsekwencji nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Opakowania zwrotne wydawane za pobraniem kaucji nie stanowią podstawy opodatkowania dla podatku od towarów i usług. Mając na uwadze przepisy prawa w zakresie podatku od towarów i usług tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji postanowienia.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu przedstawiony przez Pana stan faktyczny na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj