Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-II/443-121-95/05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-II/443-121-95/05
Data
2005.06.29



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy zaadoptowane na cele mieszkaniowe pomieszczenia po pralni i suszarni, znajdujące się w użytkowanym ponad 5 lat budynku mieszkalnym korzystają ze zwolninia od podatku VAT.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 04 maja 2005r. wniosku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, przez Spółdzielnię Mieszkaniową „…” z siedzibą w …

postanawia

- uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko w przedmiotowym zakresie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 maja 2005r. do tut. Organu wpłynął wniosek podatnika z dnia 04 maja 2005r., w którym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia zaadoptowała na cele mieszkaniowe pomieszczenia po pralni i suszarni, znajdujące się w użytkowanym ponad 5 lat budynku mieszkalnym. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umów o ustanowieniu spółdzielczego lokatorskiego lub spółdzielczego własnościowego prawa do tych zaadoptowanych lokali.

Zdaniem Strony, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług – ustanowienie prawa do lokalu w nieruchomościach mieszkalnych używanych w okresie co najmniej 5 lat korzysta ze zwolnienia od podatku.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego, tut. Organ stwierdza, co następuje.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zrównanie powyższych czynności z dostawą towarów oznacza, że czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako dostawa towarów. Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o VAT, z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:

  1. ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,
  2. przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Z treści art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że obowiązek podatkowy powstaje nie później niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Ustanowienie tego prawa następuje zaś z chwilą zawarcia między członkiem spółdzielni a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, co wynika z powołanego wyżej art. 17 (1) ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 03.119.1116).

Jednakże należy mieć na uwadze, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę (pod którą należy rozumieć również sprzedaż) towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 (w którym mowa o zwolnieniu od podatku VAT dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części), pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Pod pojęciem towarów używanych, o których mowa wyżej, należy rozumieć - stosownie do treści art. 43 ust. 2 ustawy - budynki, budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Zgodnie z art. 43 ust. 6 pkt 1 i 2 w/w ustawy zwolnienia od podatku dostawy towarów używanych, nie stosuje się zaś do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik: miał prawo do obniżenia kwoty podatku o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych. Jeżeli zatem od końca roku w którym wybudowano przedmiotowe budynki minęło więcej niż 5 lat dokonujący dostawy w/w budynków powinien wziąć pod uwagę: czy wydatki poniesione na remont nieruchomości były równe lub większe niż 30 % jej wartości początkowej (oczywiście te wydatki, od których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony) i czy użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych. Należy zatem stwierdzić, iż aby omawiany przepis art. 43 ust. 6 cyt. ustawy, wyłączający zwolnienie od podatku VAT znalazł zastosowanie, wszystkie trzy omawiane w tym przepisie warunki muszą być spełnione łącznie. Niewystąpienie jednego z nich oznacza konieczność zastosowania zwolnienia. Jeżeli nie spełniony zostanie któryś z tych warunków sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zwolniona będzie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze tutejszy Organ stwierdza, że, co do zasady dostawa używanego budynku wypełniającego definicję towaru używanego, nie poddanego ulepszeniu winna być zwolniona od podatku.

Jednakże zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę (pod którą należy rozumieć również sprzedaż) towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, w którym mowa o zwolnieniu od podatku VAT dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części.

Zatem stwierdzić należy, że z unormowań powyższych wynika, że ze zwolnienia od podatku korzysta dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego na rynku wtórnym, w tym również lokali zasiedlonych objętych spółdzielczymi prawami do lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych. Natomiast dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego realizowana na rynku pierwotnym, tzn. przed pierwszym zasiedleniem lub zamieszkaniem, w tym również w formie stanowienia i przenoszenia spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych w każdym przypadku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z tym że do 31 grudnia 2007 r. na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b w/w ustawy o VAT dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych korzysta z opodatkowania według stawki 7%. (W przypadku lokalu o innym przeznaczeniu stawka podatku wynosi 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.)

W rezultacie dla opodatkowania podatkiem VAT ustanowienia ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie ma znaczenia, że ustanowienie tego ograniczonego prawa rzeczowego nastąpiło w wyniku adaptacji pomieszczeń używanych dłużej jak 5 lat.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w wyniku dokonania dostawy lokalu przez Spółdzielnie będzie on zamieszkiwany po raz pierwszy. Zatem przedmiotowa dostawa lokalu nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, natomiast winna być opodatkowana stawką w wysokości 7%.

Przyjmując co wyżej postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Stosownie do treści art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie. Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut, Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj