Interpretacja Urzędu Skarbowego w Augustowie
US.IV/443-52/2005
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV/443-52/2005
Data
2005.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Augustowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
rolnik ryczałtowy
usługi leśne
usługi transportowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
czy rolnik ryczałtowy świadczący usługę transportową np. przewóz sadzonek, staje się jednocześnie podatnikiem podatku VAT, czy też może świadczyć te usługi jako zwolniony od podatku od towarów i usług ?


UZASADNIENIEPismem z dnia 19.08.2005r. (data wpływu 31.08.2005r.) Pan (...) zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, przedstawiając stan faktyczny:Podatnik jest rolnikiem ryczałtowym. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług leśnych sklasyfikowanych PKWiU 02.02.10 oraz posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha. W/w prowadzi produkcję rolną jak również dokonuje sprzedaży wyprodukowanych płodów rolnych. Jedną ze świadczonych usług leśnych jest zrywka drewna ciągnikiem, w związku z czym może wystąpić potrzeba świadczenia usługi transportowej polegającej na przewiezieniu drewna bądź innego materiału.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Augustowie mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Pan (...) posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha. Z posiadanego gospodarstwa dokonuje sprzedaży wyprodukowanych płodów rolnych, w związku z czym jest rolnikiem ryczałtowym. Jednocześnie prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług leśnych. Jedną z wykonywanych prac w powyższym zakresie jest zrywka drewna w związku z czym może wystąpić potrzeba świadczenia usługi transportowej polegającej na przewiezieniu drewna bądź innego materiału.

Rolnikiem ryczałtowym zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, z 2005r.; Nr 14, poz. 113, Nr 90 poz. 756, Nr 143, poz. 1199) jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przepis art. 43 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Definicja "rolnika ryczałtowego" opiera się na pojęciach, które także zdefiniowane zostały dla potrzeb wyżej powołanej ustawy, a w szczególności dotyczy to pojęć: działalność rolnicza (art. 2 pkt 15 ustawy), produkty rolne (art. 2 pkt 20 ustawy), usługi rolnicze (art. 2 pkt 21 ustawy), gospodarstwo rolne (art. 2 pkt 16 ustawy) oraz gospodarstwo leśne (art. 2 pkt 17 ustawy).

Zgodnie z art. 2 pkt 16 cytowanej ustawy, kiedy mowa jest o gospodarstwie rolnym - rozumie się przez to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.Na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (tj. Dz.U. z 1993r. Nr 94, poz. 431 z późn.zm.) za gospodarstwo rolne dla celów podatku rolnego uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Stosownie do art. 2 pkt 17 ustawy o podatku od towarów i usług, gospodarstwem leśnym jest gospodarstwo prowadzone przez podatnika, na którym ciąży obowiązek podatkowy w podatku leśnym, czyli zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002r. o lasach (Dz.U. z 2002r. Nr 200, poz. 1682 z późn. zm).

Przez usługi rolnicze, zgodnie z art. 2 pkt 21 ustawy , należy rozumieć usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, który zawiera katalog produktów rolnych i usług rolniczych, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług. W załączniku tym w poz. 23 wymienione zostały usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna ( PKWiU ex 02.02.10 ), z wyłączeniem patrolowania lasów. Do usług w zakresie rolnictwa, uprawniających do zryczałtowanego zwrotu VAT należą wyłącznie usługi wymienione w w/w załączniku do ustawy, które nie wymieniają usług transportowych.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.Natomiast w myśl ust. 3 cytowanego przepisu w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.

Zatem, w świetle obowiązujących przepisów, świadczone przez Pana usługi transportowe mogą korzystać ze zwolnienia do kwoty 10.000 EURO zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Po przekroczeniu tej kwoty winien Pan zarejestrować się jako podatnik VAT czynny z tytułu świadczonych usług transportowych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj