Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415/158/05/MP/1
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415/158/05/MP/1
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
kredyt kontraktowy
odliczenia od podatku


Pytanie podatnika
Czy od momentu podpisania aneksu (październik 2005 r.) do końca nowego terminu umowy (30 lipiec 2006 r. ) można nadal odliczać od podatku 30 % wydatków poniesionych na wpłaty na kasę mieszkaniową w tym okresie, - czy za rok w którym kończy się umowa (2006 r. ) można dokonać odliczeń od podatku 30% wydatków poniesionych na kasę mieszkaniową w rozliczeniu rocznym za ten rok? Jeśli tak, to czy w przypadku, gdy kwota zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie niższa niż 30 % sumy wpłat dokonanych w 2006 roku możma dokonać przeniesienia odpisu na kolejny 2007 rok ?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Podatnikowi, oceniając jego stanowisko odnośnie odliczeń od podatku wydatków poniesionych na wpłaty na kasę mieszkaniową , przedstawione we wniosku z dnia 26.09.2005 r. (wpł. do Urzędu dnia 28.09.2005 r.). o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęW grudniu 2001 roku Podatnik podpisał aneks do umowy zawartej w dniu 15 czerwca 1999 roku o kredyt kontraktowy, którym przedłużył okres trwania umowy do miesiąca maja 2009 roku. W październiku 2005r. Podatnik zamierza aneksować tę umowę i skrócić okres jej obowiązywania do 30 lipca 2006 roku. Pieniądze zgromadzone na tym rachunku chce przeznaczyć w dniu 30 lipca 2006 roku na wpłatę do developera jednej z transz na zakup mieszkania na rynku pierwotnym.

Przedmiot interpretacjiPodatnik we wspomnianym piśmie z dnia 26.09.2005 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa w zakresie:- czy od momentu podpisania aneksu (październik 2005 r.) do końca nowego terminu umowy (30 lipiec 2006r. ) może nadal odliczać od podatku 30 % wydatków poniesionych na wpłaty na kasę mieszkaniową w tym okresie,- czy za rok w którym kończy się umowa (2006) może dokonać odliczeń od podatku 30% wydatków poniesionych na kasę mieszkaniową w rozliczeniu rocznym za ten rok,- jeśli tak, to czy jeżeli kwota zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie niższa niż 30 % sumy wpłat dokonanych w 2006 roku, to może dokonać przeniesienia odpisu na kolejny 2007 rok ?

Stanowisko WnioskodawcyZdaniem Podatnika zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, iż w sytuacji podpisania aneksu przed 01 stycznia 2002 roku może korzystać z ulgi nawet po dokonaniu kolejnych aneksów, bowiem wiążąca jest ostatnia data ustalona z Bankiem przed 01 stycznia 2002 roku, czyli maj 2009 rok.Według Podatnika po podpisaniu nowego aneksu będzie mógł dokonać odpisu za 2006 rok nawet w sytuacji jeśli umowa zakończy się w trakcie roku podatkowego i jeżeli potrącona zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych nie będzie wystarczająca do potrącenia całego należnego za ten rok odpisu – będzie mógł dokonać przeniesienia odliczenia na kolejny 2007 rok.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności , według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) , w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

W związku z powyższym zawarty przez Podatnika po dniu 31 grudnia 2001 r. aneks do umowy o kredyt kontraktowy , nie pozbawia Podatnika prawa do odliczania od podatku wydatków na podstawie wyżej powołanego przepisu, gdyż prawo do odliczeń Podatnik nabył do końca 2001 r. Przy czym odliczeniu podlegają wpłaty dokonane do upływu terminu systematycznego oszczędzania wynikającego z postanowień umowy o kredyt kontraktowy w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2001 r. Do umów o kredyt kontraktowy, w sprawach nieuregulowanych ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy prawa bankowego i Kodeksu cywilnego. Jednocześnie informuje się, iż odpowiedź na pytania, czy w roku 2006 Podatnik będzie mógł dokonać odliczeń od podatku i przenieść odpis na 2007 rok, będzie możliwa w stanie prawnym obowiązującym w 2006 i 2007 roku. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa potwierdzają stanowisko Podatnika w tym zakresie. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj