Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US. VIII-436/2/05
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US. VIII-436/2/05
Data
2005.09.23



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
podział zysku
uchwała wspólników
zmiana udziałów


Pytanie podatnika
Czy zmiana proporcji podziału zysku w spółce jawnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a. § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 30.08.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmiany proporcji podziału zysku w spółce jawnej, postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 30.08.2005 r. złożył pan do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych. Wniosek ten z powodu braków formalnych po wezwaniu tut. organu podatkowego został uzupełniony pismem z dnia 9.09.2005 r. Wnioskodawca wraz z trzema braćmi prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. W spółce posiadają równe wkłady i również zysk dzielony jest równo po 25 %. Obecnie ze względu na trudną sytuację rodzinną wnioskodawcy wszyscy wspólnicy postanowili na pewien okres czasu zmienić podział zysków w ten sposób, że wnioskodawca będzie otrzymywał 70 % zysku, a pozostali trzej wspólnicy 30 %. Po upływie tego okresu wnioskodawca będzie otrzymywał 10 % zysku, a pozostali wspólnicy 70 %, aż do chwili wyrównania zysku, który otrzymał. Następnie zysk będzie dzielony w równych częściach. Zmianę wspólnicy zamierzają wprowadzić poprzez podjętą przez wszystkich wspólników uchwałę. Zdaniem wnioskodawcy powyższa sytuacja nie powoduje podwyższenia wniesionego przez wspólników do spółki wkładu, o której opodatkowaniu mówi art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 9.09.2000 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399). Ta uchwała wspólników nie prowadzi do zmian w majątku spółki i dlatego nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi temu podlegają bowiem wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ww. ustawy, a zmiana udziału w osiągniętym zysku spółki nie jest w treści tego artykułu wymieniona.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawioną przez wnioskodawcę sytuacją wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania.

Stosownie do treści art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy za zmianę umowy spółki osobowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że wspólnicy spółki jawnej podejmą uchwałę, na podstawie której na pewien okres zostanie zmieniony ustalony wcześniej podział zysku. Po upływie tego okresu wspólnicy wrócą do poprzednio ustalonego podziału zysku. Pojęcie uchwały, na podstawie której pomiędzy wspólnikami spółki jawnej dojdzie do zmiany proporcji ich udziału w zysku zgodnie z cytowanym wyżej przepisem art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie można uznać jako zmianę umowy spółki, gdyż nie spowoduje ona podwyższenia podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym podjęcie uchwały skutkującej zmianą podziału zysku pomiędzy wspólnikami spółki jawnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj