Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-115-1-1/05
z 23 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-115-1-1/05
Data
2005.08.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
gra losowa
podatek od towarów i usług
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy czynności polegające na zawieraniu w imieniu Totalizatora Sportowego umów sprzedaży zakładów na gry losowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 23 czerwca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na zawieraniu w imieniu Totalizatora Sportowego umów sprzedaży na gry losowe - stwierdza, że stanowisko Podatniczki jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 28 czerwca 2005 r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Podatniczki z dnia 23 czerwca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w sprawie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT na usługi polegające na zawieraniu w imieniu Totalizatora Sportowego umów sprzedaży na gry losowe.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatniczka dokonuje m.in. czynności polegające na zawieraniu w imieniu i na rzecz "Totalizatora sportowego" X umów sprzedaży zakładów na gry losowe prowadzone przez Spółkę w systemie on-line, przyjmowaniu zapłaty za sprzedane zakłady oraz wypłacaniu grającym wygranych, za co otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne proporcjonalne do obrotu ze sprzedaży zakładów na gry.

W związku z powyższym Strona zwraca się z prośbą o udzielenie informacji, czy wg stanu prawnego po 1 czerwca 2005 r., powyższe usługi są nadal zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatniczki opisane w przedmiotowym piśmie usługi mieszczą się w grupowaniu 92.7 USŁUGI REKREACYJNE POZOSTAŁE oznaczone symbolem PKWiU 92.71.10-00 "Usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów" i zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 11 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług są zwolnione z tego podatku.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosowanie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 cyt. ustawy o VAT. Dla celów aktualnie obowiązującej ustawy o VAT nadal zastosowanie ma Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm. Klasyfikacja ta od 1 maja 2004r. została zastąpiona nową klasyfikacją PKWiU, jednak wyłącznie do stosowania w statystyce, ewidencji, dokumentacji i rachunkowości. Dla celów podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego oraz podatku dochodowego, w okresie do 31 grudnia 2005 r. zastosowanie ma "stara" klasyfikacja, co wynika z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie PKWiU (Dz. U. Nr 89, poz. 844). Do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielania pomocy w zakwalifikowaniu wyrobów do odpowiedniego grupowania są upoważnione wyłącznie odpowiednie organy statystyczne.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz poz. 11 załącznika nr 4 do ww. ustawy o VAT zwalnia się od podatku m.in. usługi związane z rekreacją i sportem (symbol PKWiU ex 92) przy uwzględnieniu objaśnienia zamieszczonego pod tym załącznikiem.

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy o VAT zmianie uległa treść objaśnień do załącznika nr 4, poz. 11 ustawy i tym samym zwolnienie usług związanych z rekreacją zawężono do usług świadczonych wyłącznie przez te podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, a wszelkie zyski, które osiągną przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Usługi sprzedaży gier liczbowych i loterii pieniężnych czy też zakładów wzajemnych w imieniu Totalizatora Sportowego świadczone na podstawie umowy agencyjnej bądź pośrednictwa, od 1 czerwca 2005 r. nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Są świadczone w ramach działalności gospodarczej, która ma za cel systematyczne dążenie do osiągania zysków jak każda inna działalność gospodarcza, zatem usługi te są opodatkowane podatkiem VAT według stawki 22%, przy czym w zakresie dotyczącym limitu sprzedaży warunkującego zwolnienie od podatku VAT należy uwzględnić przepisy art. 113 ust. 8 ustawy stanowiące, że w przypadku podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, przez wartość sprzedaży określoną w ust. 1 rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi.

Zatem świadczenie usług na rzecz Totalizatora Sportowego, polegających na sprzedaży zakładów gier losowych, za które ma być pobierana prowizja, podlega opodatkowaniu, określoną w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Jednocześnie tut. organ podatkowy zaznacza, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danej usługi do odpowiedniego grupowania należy do obowiązków podatnika (nie zaś do organów podatkowych), ponieważ to on posiada wszelkie informacje niezbędne do prawidłowego zaliczenia usług do odpowiedniej grupy PKWiU. W przypadku trudności w dokonaniu klasyfikacji usług podatnik może zwrócić się o wydanie wiążącej opinii klasyfikacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że stanowisko Podatniczki przedstawione w piśmie jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:
- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj