Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mysłowicach
NUSPDII/2/406/19/05
z 17 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUSPDII/2/406/19/05
Data
2005.10.17



Autor
Urząd Skarbowy w Mysłowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
najem
opłata notarialna
opłaty sądowe


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z najmu opłatę sądową,taksę notarialną oraz naliczony podatek VAT wynikające ze sporządzonej w formie aktu notarialnego umowy darowizny budynku?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2003 r. nabył Pan w drodze darowizny kamienicę czynszową wraz z gruntem, ponosząc wynikające ze sporządzonego aktu notarialnego wydatki z tytułu podatku od spadków i darowizn, opłat notarialnych, obejmujących opłatę sądową i taksę notarialną oraz naliczonego podatku VAT od czynności notariusza.
Zgodnie z Pana oświadczeniem z chwilą stania się właścicielem przedmiotowej nieruchomości zaczął Pan uzyskiwać przychody z najmu lokali na podstawie umów zawartych przez darczyńcę. Oświadczył Pan ponadto, iż nie jest podatnikiem podatku VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej, natomiast najem opodatkowany jest na zasadach ogólnych.

Zajął Pan stanowisko, iż poniesiona w związku z nabyciem kamienicy opłata sądowa i taksa notarialna oraz podatek VAT naliczony od czynności notariusza stanowią koszty uzyskania przychodów, gdyż związane są z uzyskaniem przychodów z najmu.

Odnosząc się do powyższego tutejszy organ wyjaśnia:

Oceny wydatków ponoszonych przez podatników osiągających przychody z najmu należy dokonywać w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ stanowiący, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powyższego, aby wydatek mógł być uznany za koszt podatkowy, nie może znajdować się w katalogu wydatków niestanowiacych kosztów uzyskania przychodów zawartych w art. 23 ustawy. Brak jednak takiego wydatku w tym katalogu nie stanowi wystarczającej przesłanki do zaliczenia go do kosztów. Musi być również spełniony warunek, że wydatek ma związek z prowadzona działalnością, a jego poniesienie ma bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu (jego powstanie lub zwiększenie).

Charakteru takiego związku nie należy jednak zawężać wyłącznie do związku bezpośredniego. Istnieją bowiem sytuacje, w których wydatek jest jedynie pośrednio związany z przychodami. Kosztem uzyskania przychodów będą również te wydatki, które można uznać za poniesione w celu w celu zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów tak, aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów ustawodawca nie wymienia opłaty sądowej i taksy notarialnej. Natomiast art. 23 ust. 1 pkt 43 stanowi, iż podatku od towarów i usług nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Co do zasady podatek od towarów i usług naliczony jest podatkiem neutralnym i nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Od tej generalnej reguły wprowadzono jednakże wyjątki. Z treści cytowanego wyżej przepisu z art. 23 ust. 1 pkt 43 wynika bowiem, iż w pewnych przypadkach – niżej wymienionych – jest kosztem uzyskania przychodu podatek naliczony, tj.:

  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Z powyższego wynika, iż zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w/w części podatku od towarów i usług przysługuje w przypadku gdy naliczony podatek nie podlega odliczeniu na mocy ustawy o podatku od towarów i usług oraz jeżeli nie powiększa wartości środka trwałego.

W myśl 22 g za wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób przyjmuje się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości. Dla celów podatkowych wartością początkową środka trwałego nabytego w drodze darowizny może być wyłącznie wartość rynkowa z dnia nabycia chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości. Przepisy te nie stanowią podstawy do powiększenia w ten sposób ustalonej wartości początkowej o jakiekolwiek wydatki związane ze sporządzeniem umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w Pana przypadku naliczony podatek od czynności notariusza nie podlega odliczeniu na mocy ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zgodnie ze złożonym oświadczeniem nie jest Pan podatnikiem podatku VAT, nie może również powiększać wartości początkowej przedmiotowego budynku.

Jednocześnie podkreślić należy, że w przedstawionej sytuacji zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wynikającego z aktu notarialnego podatku od towarów i usług zależy nie tylko od faktu, że naliczony podatek nie podlega odliczeniu na mocy ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie podwyższa wartości początkowej przedmiotowego budynku, ale również od tego, czy wydatek, przy którym naliczony został ten podatek, w myśl cyt. wyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym stanowi koszt uzyskania przychodów (został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu). Warunek ten musi być również spełniony w odniesieniu do wynikających z aktu notarialnego wydatków z tytułu opłaty sadowej i taksy notarialnej.

Inaczej mówiąc, poniesione wydatki powinny pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem uzyskiwanym z tytułu najmu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż budynek nabył Pan w drodze darowizny, i z chwilą stania się właścicielem tej nieruchomości zaczął Pan uzyskiwać przychody z najmu lokali na podstawie umów zawartych przez darczyńcę. W tej sytuacji należy uznać, że poniesione w związku z nabyciem budynku opłaty (opłata sądowa i taksa notarialna) oraz podatek VAT naliczony od czynności notariusza pozostają pośrednio związane z przychodami z najmu, ale w sposób racjonalny poniesione zostały w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, jakim jest najem, tak, aby to źródło przynosiło dla Pana przychody.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, iż Pana stanowisko w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty sądowej i taksy notarialnej oraz naliczonego podatku VAT związanych ze sporządzeniem umowy darowizny w formie aktu notarialnego jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj