Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ropczycach
US.PDOF/415/7-3/05
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDOF/415/7-3/05
Data
2005.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Ropczycach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
komis
komisant
moment powstania przychodów
prowadzenie ewidencji
prowizje
przychody należne
umowa komisu


Pytanie podatnika
Czy do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w przypadku sprzedaży komisowej wpisuje się marżę na podstawie odrębnej ewidencji, nie księguje się natomiast w koszty zakupu samochodu w cenie nabycia oraz czy podstawą do księgowania jest prowadzona dodatkowa ewidencja sprzedaży?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),art. 765 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 169, poz. 93 ze zm.), art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku pani Marzeny W., który wpłynął do tut. organu podatkowego 31.03.2005 r. oraz oświadczenia podatniczki z 16.05.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej sprawie: czy do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w przypadku sprzedaży komisowej wpisuje marżę na podstawie odrębnej ewidencji, nie księguje natomiast w koszty zakupu samochodu w cenie nabycia oraz czy podstawą do księgowania jest prowadzona dodatkowo ewidencja sprzedaży, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku:

  • za prawidłowe w części dotyczącej wpisywania przychodu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
  • za nieprawidłowe w części dotyczącej prowadzenia dodatkowej ewidencji sprzedaży.

W dniu 31.03.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach w trybie art. 14a ordynacji podatkowej. Na wezwanie tut. organu podatniczka w dniu 16.05.2005 r. złożyła pisemne oświadczenie, w którym precyzuje pytania zawarte we wniosku z 31.03.2005 r. Ze złożonego wniosku wynika, że podatniczka jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży samochodów, w tym w zakresie sprzedaży komisowej. Większość samochodów sprzedaje na podstawie umowy komisu. W świetle nowej ustawy w podatku VAT umowy komisu nie są już "świadczeniem usług", a "dostawą towarów". Komisant w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nie księguje w koszty dostawy nabywanych samochodów na podstawie umowy komisu do odsprzedaży w ramach komisu. Do przychodu wpisuje marżę uzyskaną ze sprzedaży komisowej.

Odpowiadając na pani pytanie zawarte we wniosku z 31.03.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach informuje:

Regulacja prawna umowy komisu zawarta jest w ustawie z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), w art. 765 - 773. W myśl art. 765 kodeksu cywilnego przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. W związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) każde wydanie towaru w ramach umowy komisu będzie rodziło obowiązek podatkowy VAT. Jednakże sposób rozliczenia sprzedaży komisowej dla celów VAT nie zmienia kwalifikacji tej czynności na gruncie ustawy o podatku dochodowym. Prowadzący komis nie ponosi żadnych wydatków na nabycie towarów wystawionych w jego komisie. Faktycznie bowiem ich nie nabywa. Nie ma zatem żadnych kosztów uzyskania przychodu z tytułu samego przyjęcia towaru w komis. Z takich samych powodów przychodem komisanta (dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych) jest tylko część (odpowiadająca prowizji, marży) kwoty należnej, jaką płaci osoba kupująca towar w komisie zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Wobec powyższego przychodem z tytułu zawartej umowy komisu jest prowizja (marża) pomniejszona o podatek od towarów i usług.

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zmieniony został katalog dowodów księgowych zwanych fakturami, na podstawie których dokonywane są zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zawarty w tym przepisie katalog został poszerzony o faktury VAT marża, które dotyczą m.in. dostaw towarów używanych, zakupionych od określonej kategorii podatników dla celów dalszej ich odsprzedaży. Faktura taka stwierdza dokonanie tej sprzedaży (dostawy),dla której podstawę opodatkowania stanowi marża, czyli różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru używanego, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Ponadto z katalogu dowodów księgowych wykreślono fakturę VAT KOMIS, która w okresie obowiązywania "starej" ustawy dokumentowała sprzedaż towarów w wykonaniu umowy komisu. Obecnie, ze względu na to, że komis jest traktowany jako dostawa towarów, a każda czynność wydania towaru pomiędzy stronami umowy podlega opodatkowaniu, dokumentowanie wygląda analogicznie jak przy zwykłej dostawie towarów. Komitent przekazując towar komisantowi wystawia fakturę VAT, w której ustala kwotę podatku należnego przekształcającego się u komisanta w podatek naliczony. Natomiast komisant, realizując zawartą umowę wydaje przedmiot ostatecznemu nabywcy i dokumentuje to fakturą VAT. Tak więc ze zmienionego § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia wynika, że obecnie podstawą zapisów w księdze są faktury VAT, w szczególności zaś faktury VAT marża w przypadku sprzedaży komisowej. Obowiązujące przepisy cytowanego powyżej rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów nie nakładają na podatnika obowiązku prowadzenia odrębnej ewidencji dotyczącej sprzedaży komisowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj