Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.III-415/7/05
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-415/7/05
Data
2005.08.18



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
nabycie przedsiębiorstwa
przedsiębiorstwa
wartość początkowa
wartość początkowa środka trwałego
wartość rynkowa


Pytanie podatnika
Czy jako wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład darowanego przedsiębiorstwa należy przyjąć wartość rynkową poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, czy też ich wartość księgową wynikającą z ksiąg darczyńcy?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 19 ust. 3, art. 22g ust. 1 pkt 3 i ust. 15 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 6.06.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład otrzymanego w drodze darowizny przedsiębiorstwa, postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 6.06.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z zapytaniem o sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład otrzymanego w drodze darowizny przedsiębiorstwa. Z przedstawionego przez pana stanu faktycznego wynika, że ojciec zamierza panu - na podstawie umowy darowizny - przekazać prowadzone przedsiębiorstwo (przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego), w skład którego wchodzą m.in. środki trwałe i wartości niematerialne prawne. Zgodnie z przedstawionym przez pana stanowiskiem wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład otrzymanego w drodze darowizny przedsiębiorstwa należy ustalić na podstawie ich wartości rynkowej, która wynikać będzie z umowy darowizny.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 18, uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości. Artykuł 22g ust. 15 ww. ustawy stanowi ponadto, że w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa, albo jego zorganizowaną częścią a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.

W świetle art. 19 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 22g ust. 16 cyt. wyżej ustawy).

W świetle powyższego w przypadku otrzymania przez pana przedsiębiorstwa w drodze darowizny, podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość rynkowa środków trwałych z dnia nabycia określona - jak pan nadmienia - w umowie darowizny, która nie może być wyższa od różnicy pomiędzy wartością przedsiębiorstwa, jako całości, określonej w umowie darowizny a wartością składników mienia nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, których wartość została ustalona dla celów podatku od spadków i darowizn.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj