Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB415/79/05/AS
z 23 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB415/79/05/AS
Data
2005.08.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
kredyt
najem


Pytanie podatnika
Czy odsetki od kredytu na zakup lokalu mieszkalnego można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu z tytułu najmu tego lokalu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące zaliczenia odsetek od kredytu w koszty uzyskania przychodu z tytułu najmu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 20 czerwca 2005 r. nr PB 415/79A/OS/AS Organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku t. j. między innymi sprecyzowania formy kredytu. Uzupełnienia dokonano dnia 27 czerwca 2005 r. Podatnik informuje, iż wspólnie z małżonką zamierza kupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które zamierza przekształcić w mieszkanie hipoteczne w celu wynajmowania go. Zakup będzie sfinansowany w 20% ze środków własnych, a w 80% z bankowego kredytu hipotecznego. Następnie Podatnik zamierza założyć działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu tego lokalu mieszkalnego.

Wątpliwości pytającego dotyczą możliwości zaliczenia odsetek od kredytu w koszty uzyskania przychodu z tytułu najmu.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik uprzejmie informuje, że kosztem uzyskania przychodu z poszczególnego źródła, zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. Uz 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Artykuł 23 w/w ustawy o podatku dochodowym wymienia zaś zamknięty katalog kosztów, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu cytowanej ustawyo podatku dochodowym. W art. 23 ust. 1 pkt. 8 lit a wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym stwierdza się, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatów na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów). Wobec powyższego, jak słusznie Pan zauważa, przepis ten nie wyłącza możliwości uznania odsetek od kredytu jako kosztu uzyskania przychodu. Gramatyczna wykładnia art. 22 w/w ustawy o podatku dochodowym prowadzi do wniosku, że podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów pod warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, w tym z wynajmem, ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zaliczenie odsetek od kredytu na mocy powyższego przepisu, może mieć miejsce wtedy gdy kredyt został zaciągnięty na potrzeby prowadzonej działalności, zaś wykorzystanie kredytu ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego z tej działalnosci przychodu.W Pana przypadku spłata odsetek od zaciągniętego kredytu nie spełniałaby kryterium celowości, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przedstawionym stanie faktycznym zaciągnięty przez Pana wraz z małżonką kredyt hipoteczny na zakup lokalu mieszkalnego nie byłby bowiem związany z przedmiotem działałności gospodarczej (wynajmem) z uwagi na fakt jej nie prowadzenia w momencie zaciągnięcia kredytu.Tak więc przedmiotowy kredyt nie byłby pozyskany na potrzeby działalności gospodarczej lecz wiązałby się z Pana zobowiązaniem jako osoby fizycznej, a nabyte spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub własność hipoteczna tego lokalu weszłoby do Pana majątku prywatnego nie związanego z działalnością gospodarczą.

Mając powyższe na uwadze odsetki od zaciągniętego kredytu nie stanowiłyby kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/inkasenta/ następcy prawnego podatnika /osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dniu od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj