Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Rudzie
PD 406/1/21/16/05
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD 406/1/21/16/05
Data
2005.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Rudzie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
bilety
delegacja służbowa
koszty przejazdu
podróż służbowa krajowa (delegacja krajowa)


Pytanie podatnika
Czy do rozliczania kosztów krajowych podróży służbowych, w przypadku zatrudniania osób na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło, należy dołączać bilety na przejazd środkami transportu typu autobus, czy pociąg?


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że Podatniczka zawiera w swojej firmie szkoleniowej umowy zlecenia i umowy o dzieło z wykładowcami. W ramach zawartych umów zleceniobiorcy odbywają podróże służbowe po kraju. Podatniczka zalicza do kosztów uzyskania przychodów zwrot wydatków związanych z tymi podróżami. Umowa cywilna przewiduje zwrot wydatków poniesionych przez osoby podróżujące na rzecz zleceniobiorcy. Dowodem księgowym są "polecenia wyjazdu służbowego" lub oświadczenia o kosztach zużytego paliwa przez osoby podróżujące.
Podatniczka pyta, czy niedołączanie do rozliczania kosztów podróży, biletów na przejazd środkami transportu typu autobus, czy pociąg jest prawidłowe.

Przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z przepisem § 26 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zapisy w księdze dotyczące wydatków (kosztów) są dokonywane na podstawie dowodów, o których mowa w § 12-16. Przepis § 14 ust. 1 stanowi, iż na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne). Dowody te mogą dotyczyć wyłącznie wydatków wymienionych w ust. 2 tego rozporządzenia w tym m. in. kosztów diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników (§ 14 ust. 1 pkt 5). Powyższe zasady dokumentowania wydatków ponoszonych przez pracownika stosuje się również odpowiednio do zleceniobiorcy.

Z przepisów prawa podatkowego nie wynika zatem obowiązek dokumentowania wydatków na przejazdy środkami komunikacji publicznej biletami, należy dokumentować je w sposób określony w przepisach.
W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Rudzie stwierdził, że stanowisko Podatnika w tym zakresie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj