Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
IV/443/78/I/05/ZD
z 16 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443/78/I/05/ZD
Data
2005.09.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
korekta faktury
kurs waluty
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy Spółka prawidłowo ustaliła podstawę opodatkowania w związku z otrzymaną zaliczką?


Dnia 30.06.2005r. wpłynął do tut Urzędu wniosek o udzielenie odpowiedzi odnośnie prawidłowości ustalenia przez Stronę m.in. w podatku od towarów i usług podstawy opodatkowania w związku z otrzymaną zaliczką. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę wynika, iż:
1.Strona zawarła umowę ze zlecającym umowę na budowę składowiska balastu;
2.umowa jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków programu ISPA 2000;
3.cena kontraktu, z wyłączeniem podatku VAT, wynosi X EURO;
4.w myśl ww. umowy m.in. podatek VAT nie będzie płacony ze środków pochodzących z funduszu Komitetu Europejskiego, a
5.cena kontraktowa płatna będzie w walucie EURO na otwarte konto Strony w PLN (przeliczone zgodnie z kursem banku zamawiającego, z którego dokonywana będzie płatność);
6.umowa przewiduje zaliczkę w wysokości 10% ceny kontraktu.

Strona na żądanie inwestora wystawiła w dniu 22.12.2004r. przed rzeczywistym otrzymaniem zaliczki fakturę VAT przeliczając kwotę zaliczki z EURO na PLN w oparciu o § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) tj. według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury.

Kwotę zaliczki zapłacono Stronie w czterech częściach. Pierwszą część Strona otrzymała w dniu 31.12.2004r. w PLN. Następnie w miesiącu styczniu 2005r. otrzymała następną część zaliczki w trzech wpływach, z czego tylko jeden był w EURO. Kwotę podatku od otrzymanych zaliczek wyliczono według wzoru wskazanego w § 17 ust. 3 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r.

Pierwszą otrzymaną w dniu 31.12.2004r. wpłatę Strona ujęła w deklaracji VAT-7 za m-c 12/2004r., a pozostałe trzy wpłaty rozliczono w deklaracji z m-c 1/2005r. Wpłatę otrzymaną w EURO przeliczono na PLN według kursu kupna waluty banku Strony z dnia wpływu waluty na konto. Następnie Strona sporządziła fakturę korektę do faktycznie otrzymanych kwot zaliczki i otrzymane wpłaty zaliczki w ZŁOTYCH w wartości netto przeliczyła według średniego kursu NBP z dni wpływu zaliczek.

Kwoty netto zapłat zaliczek w złotych oraz wpłata zaliczki w EURO po zsumowaniu stanowiły wartość zaliczki jaką Strona powinna zgodnie z umową otrzymać. Wartością netto faktury korekty były więc:
-kwota zaliczki zapłacona w EURO w wartości netto tej wpłaty – kursem przeliczeniowym był kurs kupna banku Podatnika z dnia wpływu pieniędzy na konto,
-kwoty zaliczki zapłacone w złotych w wartości netto tych wpłat - kursem przeliczeniowym był średni kurs NBP z dni wpływu pieniędzy na konto.

Zdaniem Strony faktura korekta sporządzona jest prawidłowo, gdyż
1.koryguje fakturę wystawioną przed wymaganym terminem do faktycznych wpłat,
2.uwzględnia zapis § 37 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27.04.2004r. (Dz. U. 79, poz. 970 ze zm.) oraz art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15.02.1992r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w części wpłat w PLN, ale związanych z umową zawartą w EURO i
a)nie powoduje powstania różnic kursowych,
b)uwzględnia wymienione w tym punkcie przepisy
3.uwzględnia zapis art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15.02.1992r. przy wpłacie otrzymanej w EURO, bo gdyby Strona otrzymała zapłatę zgodnie z pierwotnym zapisem umowy to sporządzono by korektę według kursu banku Zamawiającego, a otrzymując ją w walucie obcej do korekty zastosowanie miał kurs kupna banku Strony.



Uwzględniając powyższe tut. organ podatkowy zważył, co następuje:

W myśl art. 19 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zgodnie z ust. 4 art. 19 jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast jak wynika z ust. 11 art. 19 cyt. ustawy o VAT jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Ustęp 2 art. 29 cyt. ustawy stanowi, iż w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

W przypadku jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się zgodnie z § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, który stanowi, że fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę). W świetle powyższego faktura, z tytułu otrzymanej w dniu 31.12.2004r. zaliczki winna być wystawiona najwcześniej 31.12.2004r.

W przypadku gdy faktura w walucie obcej jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz 970 ze zm.) na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Natomiast zgodnie z ust. 2 § 37 cyt. rozporządzenia, w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Jak wynika ze Stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę, otrzymała ona w dniu 31.12.2004r. w walucie PLN pierwszą wpłatę zaliczki. Następnie w miesiącu styczniu 2005r. otrzymała następną część zaliczki w trzech wpływach, z czego tylko jeden był w walucie obcej.

W przedmiotowym przypadku Strona nie wcześniej niż w dniu otrzymania zaliczek i nie później niż siódmego dnia od momentu otrzymania poszczególnych kwot zaliczki stanowiącego jednocześnie moment powstania obowiązku podatkowego (art. 19 ust. 11 cyt. ustawy o VAT) winna wystawić faktury dokumentujące te czynności zgodnie z cyt. § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...).

Ponadto w stosunku do kwot zaliczki otrzymanej w walucie EURO Strona w prawidłowo wystawionej fakturze winna dokonać przeliczenia kwoty zaliczki wyrażonej w fakturze w walucie obcej na złote zgodnie z cyt. § 37 ust. 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, bądź gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, według kursu wymiany ostatnio wyliczonego i ogłoszonego.

Obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania przez Stronę ww. poszczególnych zaliczek powstał dla Strony zgodnie z ww. art. 19 ust. 11 cyt. ustawy o VAT z chwilą ich otrzymania. Zatem Strona ww. zaliczki winna opodatkować i przyjąć do rozliczenia w deklaracjach VAT-7 odpowiednio za m-c grudzień 2004r. dla zaliczki otrzymanej w m-cu grudniu 2004r. i za m-c styczeń 2005r. dla zaliczek otrzymanych w m-cu styczniu 2005r.

Natomiast jako podstawę opodatkowania ww. zaliczek Strona winna przyjąć zgodnie z ww. art. 29 ust 2 ustawy o VAT kwoty zaliczek pomniejszone o przypadające od nich kwoty podatku i w tym celu dla obliczenia kwoty podatku należnego może wykorzystać wzór, o którym mowa w § 17 ust. 5 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...).

Uwzględniając treść ww. przepisów oraz przedstawiony przez Stronę Stan faktyczny należy stwierdzić, iż wystawiona przez Stronę w dniu 22.12.2004r. przed otrzymaniem zaliczek faktura dokumentuje czynności, które nie zostały dokonane. W związku z powyższym przedmiotowa faktura z dnia 22.12.2004r. winna być przez Stronę skorygowana (wyzerowana) poprzez wystawienie stosownej korekty na podstawie § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...) który stanowi, iż fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury oraz udokumentowanie faktycznie zaistniałych transakcji tj. otrzymanych zaliczek zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w sposób wyżej przedstawiony w walucie w jakiej faktycznie te zaliczki Strona otrzymała tj.: trzy zaliczki w PLN i jedną w EURO.

Stanowisko Naczelnika tut. Urzędu oparte jest na oświadczeniu podatnika oraz przedstawionym przez niego stanie faktycznym. Mając na uwadze ww. przepisy prawa oraz sytuację prawną, wynikającą z oświadczenia podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze stwierdza w świetle powyższego, iż stanowisko Strony jest nieprawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) utraciło moc 31 maja 2005r. i od 1 czerwca 2005r. w powyższej sprawie mają zastosowanie przepisy § 14 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 102, poz 860).

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż:
-interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
-interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej właściwy dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj