Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-45/05
z 23 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-45/05
Data
2005.11.23



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nauka zawodu
płatnik
stypendia
stypendium socjalne
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo są naliczane zaliczki na podatek dochodowy od stypendiów szkolnych dla uczniów, którzy uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko ................................ przedstawione we wniosku z dnia 20.10.2005 r., uzupełnione pismem z dnia 09.11.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych stypendiów szkolnych dla uczniów, którzy uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego - jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 20.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek ..................................... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania stypendiów socjalnych wypłaconych dla uczniów , którzy otrzymywali wynagrodzenie za praktykę zawodową.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco :
Z przedłożonych materiałów wynika, iż w oparciu o uchwałę Rady Miejskiej uchwalony został „Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów „, w którym zgodnie z zapisem art. 90 f ustawy o systemie oświaty / Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm./ - określono szczegółowo sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności, o których mowa w art.90d ust. 1 tejże ustawy, określono formy, w jakich udziela się stypendium szkolne w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie gminy, tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego oraz zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego. Pomoc materialna może być udzielona w formie stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego.
Decyzją Burmistrza przyznano uczniowi - który spełniał wszystkie kryteria określone regulaminem - stypendium szkolne / rodzaj pomocy materialnej/ Ze względu na to, że uczeń pobierał wynagrodzenie z tytułu praktyki zawodowej, płatnik pobrał podatek dochodowy od wypłaconego stypendium szkolnego na podstawie art. 21 ust.1 pkt 40 b w związku z art.21 ust.10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych .
Pytanie wnioskodawcy :
Płatnik zwrócił się z zapytaniem, czy prawidłowo są naliczane zaliczki na podatek dochodowy od stypendiów szkolnych dla uczniów, którzy uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Stanowisko wnioskodawcy :
Zdaniem ........................ potrącanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z wypłatą stypendiów szkolnych dla uczniów otrzymujących wynagrodzenie z tytułu praktyki zawodowej jest prawidłowe.

Dokonując oceny stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje. Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm/. wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Zatem warunkiem zwolnienia od podatku świadczenia pomocy materialnej dla ucznia na podstawie wyżej wymienionego przepisu jest spełnienie dwóch warunków :

  1. świadczenie musi pochodzić z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub ze środków własnych szkoły,
  2. musi być przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Stypendia , które są objęte zwolnieniem na podstawie art.21 ust.1 pkt 40b nie spełniają jednocześnie dwóch wyżej wymienionych warunków – np. stypendium wypłacone jest z budżetu gminy ale nie jest przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Reasumując, wypłacane na podstawie art. 90 f ustawy o systemie oświaty /Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm/ i pochodzące z budżetu gminy oraz budżetu państwa kwoty pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku płatnik stypendium nie ma obowiązku pobierania zaliczek i sporządzania informacji o wysokości ich wypłat.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej / Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz.2532/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj