Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
USI/436-3/2005
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI/436-3/2005
Data
2005.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od spadków i darowizn --> Płatnicy


Słowa kluczowe
darowizna
ulga
zakład
zstępny


Pytanie podatnika
Czy w związku z zapisami art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn strony umowy zwolnione są od obowiązku sporządzania deklaracji czy zgłaszania jakichkolwiek innych dokumentów w przypadku przekazania w formie darowizny zakładu produkcyjno-hahdlowego na rzecz swoich dzieci?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w podanym w stanie faktycznym sprawy na wniosek z dnia 14 września 2005r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego) złożony przez Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn w związku z przekazaniem w formie darowizny na rzecz dzieci zakładu produkcyjno-handlowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli:

uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14 września 2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli złożone zostało zapytanie: czy w związku z zapisami art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) strony umowy zwolnione są od obowiązku sporządzania deklaracji czy zgłaszania jakichkolwiek innych dokumentów w przypadku przekazania w formie darowizny zakładu produkcyjno-handlowego na rzecz dzieci. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza przekazać swoje przedsiębiorstwo zakład produkcyjno-handlowy w darowiźnie swoim dzieciom. Na tle takich okoliczności Podatnik formułuje stanowisko, że dokonana darowizna zwolniona będzie z obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn w związku z tym nie ma obowiązku sporządzania deklaracji czy zgłaszania tej transakcji do organu podatkowego.

Odpowiadając w trybie art. 14 a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, na powyższe zapytanie dotyczące informacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyjaśnia:

Nabycie przez osoby fizyczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej własności rzeczy w formie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zapisy ustawy przewidują w niektórych przypadkach zwolnienie od tego podatku. Jednym ze zwolnień zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Jeżeli więc prowadzone przez Pana przedsiębiorstwo jest zakładem produkcyjno-handlowym, to darowizna tego zakładu pomiędzy ojcem a dziećmi w myśl zapisu art. 4 ust. 1 pkt 10 będzie zwolniona od podatku od darowizny. Przepisy kodeksu cywilnego przewidują dla umowy darowizny nieruchomości formę aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Zgodnie z przepisami art. 18 ust. 1, ust. 2, ust. 3 a ustawy o podatku od spadków i darowizn notariusze są płatnikami podatku od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego. Płatnicy, czyli notariusze obowiązani są do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia pobranego podatku na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika. Obowiązani są również do przekazywania urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na siedzibę płatnika odpisów sporządzonych aktów notarialnych, dotyczących czynności, z tytułu których są płatnikami tego podatku. Na podstawie złożonego przez obdarowanego oświadczenia, iż będzie prowadził przedmiotowy zakład produkcyjno-handlowy w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia umowy darowizny, notariusz przy sporządzaniu aktu notarialnego na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zastosuje zwolnienie od podatku darowizny w stanie faktycznym sprawy. Odpis tak sporządzonej w kancelarii notarialnej umowy darowizny zostanie przez notariusza przekazany do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę notariusza. A zatem Strony umowy darowizny (darczyńca i obdarowany) nie są zobowiązane do sporządzania jakiejkolwiek deklaracji czy zgłaszania tego faktu organowi podatkowemu. W opisanej sytuacji warunkiem skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest aby w darowanym zakładzie lub jego części była prowadzona działalność w momencie dokonania darowizny, która następnie będzie prowadzona w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia darowizny.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o obowiązujące na dzień jej wydania przepisy prawa. W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji postanowienia. Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia – art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj