Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ciechanowie
1403-PDM/4150-22/05/EO
z 14 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1403-PDM/4150-22/05/EO
Data
2005.11.14



Autor
Urząd Skarbowy w Ciechanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dofinansowanie
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów
rozpoczęcie działalności gospodarczej
wydatek
wyposażenie


Pytanie podatnika
Czy wydatki na zakup wyposażenia sfinansowane ze środków Funduszu Pracy przyznanych bezrobotnemu na podjęcie działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodu?


Stan faktyczny- w miesiącu sierpniu 2005 r. na podstawie przepisów art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z póź. zm.) Starosta jednorazowo przyznał Pani jako osobie bezrobotnej środki na podjęcie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy,- środki zostały przeznaczone na zakup wyposażenia zakładu fryzjerskiego (meble, lustra, suszarki, kosmetyki),- działalność gospodarcza została rozpoczęta w miesiącu wrześniu 2005 roku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. w Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 roku ze zm.) wolne są od podatku dochodowego jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z póź. zm.).

Zgodnie z art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.Cytowany przepis art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawierający zamknięty katalog wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów nie wyszczególnia wydatków ze środków otrzymanych z Funduszu Pracy, które są zwolnione przedmiotowo zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy. Według art. 23 ust. 1 pkt 56 cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116.

Wobec powyższego wydatki związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej na wyposażenie, spełniające powyższe warunki, stanowią koszt uzyskania przychodów, pomimo, że zostały pokryte z środków pieniężnych, które są zwolnione z opodatkowania.Ponadto należy podkreślić, że odmiennie przedstawia się sytuacja w przypadku nabycia środków trwałych z otrzymanych z Funduszu Pracy środków pieniężnych. Zgodnie z treścią art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 45 cytowanej ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W związku z powyższym jeśli nastąpi nabycie środków trwałych z otrzymanych środków z Funduszu Pracy, nie uważa się za koszt uzyskania ani wydatków na ich nabycie, ani też dokonywanych od tych środków odpisów amortyzacyjnych.Podstawę dla nieuznania tych odpisów za koszty uzyskania przychodów jest fakt, iż przez otrzymanie środków nastąpił zwrot poniesionych na ten cel wydatków.W wyniku powyższych uzasadnień Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że wydatki na zakup wyposażenia nie będącego środkami trwałymi podlegającymi odpisom amortyzacyjnym stanowią koszt uzyskania przychodów. W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie uznaje stanowisko pytającego za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj