Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
1021_POS_50_50_76/III/443/35-1/05/AO
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1021_POS_50_50_76/III/443/35-1/05/AO
Data
2005.10.04



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
opodatkowanie zaliczek
powstanie obowiązku podatkowego
stawki podatku


Pytanie podatnika
  1. Czy otrzymana zaliczka z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów rodzi obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług i z jaką stawką podatku, w przypadku gdy wpłacającym zaliczkę jest podatnik spoza Współnoty, a nabywcą towarów będzie podatnik z kraju Unii Europejskiej?
  2. W której pozycji deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT - 7 należy wykazać powyższe zdarzenia gospodarcze?


Spółka Akcyjna ... z siedzibą w ... złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następujących sprawach:
1) Czy otrzymana zaliczka z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów rodzi obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług i z jaką stawką podatku, w przypadku gdy wpłacającym zaliczkę jest podatnik z poza Wspólnoty, a nabywcą towarów będzie podatnik z kraju Unii Europejskiej...
2) W której pozycji deklaracji dla podatku od towarów i uslug VAT - 7 należy wykazać powyższe zdarzenia gospodarcze...

Przedstawiając stan faktyczny Jednostka informuje, że dwukrotnie otrzymała środki finansowe tytułem zaliczki. Pierwsza zaliczka w wysokości 30 % wartości dostawy wpłynęła od firmy z Rosji (TH ... P... Ltd. Saint-Petersburg). W związku z otrzymaną zaliczką, Jednostka wystawiła fakturę VAT na bezpośredniego nabywcę, tj. R... G... Limited Ca. USA.

W miesiącu następnym towar został wysłany i wystawiono fakturę sprzedaży, w której wskazano nabywcę, tj. firmę R... G... Limited C. USA, a odbiorcą była firma AS S... F... Tallin Muuga. Zarówno nabywca i odbiorca posiadają właściwe i ważne numery identyfikacyjne dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Druga zaliczka wpłynęła za wyroby od D... International Litvia. Spółka wystawiła na otrzymaną zaliczkę fakturę VAT. W tym samym miesiącu towar wydano i wystawiono fakturę sprzedaży, w której jako nabywca wymieniona została firma P... B... united INC S... - Estosnia, a odbiorcą towaru była firma AS S... F... Tallin. Ponadto Spółka informuje, że zarówno kontrahenci z Rosji jak i Litwy, którzy dokonali wpłat zaliczek, nie są nabywcami ani też pośrednikami, jedynie płatnikami za wysłane towary. Transportu towarów dokonała firma przewozowa bezpośrednio do odbiorcy, w związku z czym towar nie opuszczał terytorium Wspólnoty.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Jednostka jest zdania, iż są to wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów i zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów otrzymana zaliczka rodzi obowiązek podatkowy ze stawką 0 %. Ponadto jest zdania, że ww. zdarzenia gospodarcze powinno być umieszczone w części C1 deklaracji VAT - 7, w. 6 (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów), poz. 28 (podstawa opodatkowania).

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz obowiązujących przepisów w zakresie prawa podatkowego przedstawia własne stanowisko w sprawie. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie uslug na terytoium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrdzeniem na terytorium kraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4. Przepis ust. 2 ww. ustawy stanowi, że w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Natomiast, w świetle przepisów z art. 20 ust. 3 powołanej ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Z powyższego wynika, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje w przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, a czynność tę udokumentowano fakturą VAT. Moment powstania obowiązku podatkowego określony jest tu jako moment wystawienia faktury. Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) obowiązuje przepis, zgodnie z którym faktura powinna być wystawiona nie później niż siódmego dnia od dnia otrzymania zaliczki. Skoro u dostawcy powstaje obowiązek wystawienia faktury dotyczącej zaliczki otrzymanej z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i równocześnie wystawienie tej faktury rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT, stąd wniosek, że w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów każda otrzymana zaliczka rodzi obowiązek podatkowy, według stawki podatku od towarów i usług 0 %.

Faktury, które rodzą obowiązek podatkowy z tytułu przedpłat na poczet wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów należy uwzględnić w deklaracjach dla podatku od towarów od towarów i usług VAT - 7 w miesiącach powstania obowiązku podatkowego. Wartość zaliczki należy wykazać w poz. 28 deklaracji VAT - 7, jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Mając powyższe na uwadze, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj