Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/93/P/301/2005
z 15 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/93/P/301/2005
Data
2005.11.15



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy zapłata za fakturę wykonania usługi przewozowej dokonana przez bank „w formie udzielonego kredytu, nie zaś przez zleceniobiorcę, jest równoznaczna ze spełnieniem wymogów art. 19 ust. 13 pkt. 2a”?


Wnioskodawca pismem wnosił o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego poprzez określenie czy zapłata za fakturę wykonania usługi przewozowej dokonana przez bank „w formie udzielonego kredytu, nie zaś przez zleceniobiorcę, jest równoznaczna ze spełnieniem wymogów art. 19 ust. 13 pkt. 2a”. Strona wskazała w swym wniosku, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu międzynarodowego z krajów UE, poza UE, jak również transportu wewnątrzwspólnotowego. Wykonanie usługi przewozowej dokumentowane jest fakturą VAT. Wnioskodawca podkreślił w swym piśmie iż terminy zapłaty za transport uzgadnia z kontrahentami – wynoszą one 30 dni i dłużej. Strona wskazała w swym wniosku, że w celu pozyskania wcześniej środków pieniężnych zawarła z bankiem umowę o kredyt. Celem kredytu jest finansowanie należności z tytułu wystawionych faktur VAT. Bank przelewa środki kredytu na rachunek bieżący Podatnika na podstawie przedstawionych kopii faktur VAT. Wysokość poszczególnych wypłat środków kredytu ustalono jako 80% wartości każdej faktury. Tym samym w dniu następnym po wystawieniu faktury Strona dysponuje kwotą 80% wartości faktury. W w/w piśmie Podatnik zajął swoje stanowisko w sprawie. Strona – wskazując na dyspozycję art. 19 ust. 13 pkt. 2 lit. a ustawy o podatku VAT - uważa, że ustawa o podatku VAT nie precyzuje wprost - jeśli idzie o podatek należny - kto musi uiścić należność za faktury. Wnioskodawca w związku z powyższym stanem faktycznym zapytał czy zapłata za fakturę wykonania usługi przewozowej dokonana przez bank w formie udzielonego kredytu, nie zaś przez zleceniobiorcę, jest równoznaczna ze spełnieniem wymogów art. 19 ust. 13 pkt. 2a.

Zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.- ostatnia zmiana Dz. U. z 2005r. Nr 143 poz. 1199) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usług, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zasada ustanowiona w powyższym przepisie obowiązuje z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w przepisach ustawy. Na podstawie zaś art. 19 ust. 13 pkt. 2 lit. a obowiązek podatkowy przy wykonywaniu usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. W tym przypadku powstanie obowiązku podatkowego uzależnione jest od otrzymania całości lub części zapłaty za wykonaną usługę. Ustawodawca nie określił w ustawie sposobu zapłaty, tj. tego czy zapłata musi być dokonana przez usługobiorcę. W w/w przepisie mowa jest o zapłacie bez wskazania podmiotu uiszczającego należność za wykonaną usługę, w związku z powyższym sam fakt zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego- niezależnie od tego czy zapłata dokonywana jest przez bank czy też przez kontrahenta.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, w oparciu o w/w przepisy, jak również stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę, stwierdza iż zapłata przez bank (z chwilą uruchomienie kredytu) za wykonaną przez Podatnika usługę transportową jest równoznaczna ze spełnieniem wymogów art. 19 ust. 13 pkt. 2 lit. a, tj. powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko zawarte w piśmie Podatnika jest w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego prawidłowe.

Nie poddano ocenie złożonego wraz z pismem załącznika.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 b w/w ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże jednak właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj