Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-89/05
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-89/05
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy kwota którą zasądza sąd za czynności biegłego jest kwotą netto i od tej kwoty należy naliczyć podatek VAT należny, czy jest to kwota brutto którą należy pomniejszyć o podatek VAT należny?
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 18.10.2005r. Podatnik jest biegłym sądowym. Nie prowadzi działalności gospodarczej, ale osiąga przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Po zmianach przepisów dotyczących podatku od towarów i usług (od dnia 01 maja 2004r.) jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu wymienionych umów zlecenia.
W ocenie pytającego zasądzona przez sąd kwota jest należnością brutto (zawierającą podatek VAT należny).


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Kwotą należną z tytułu sprzedaży, o której mowa w wymienionym przepisie jest wynagrodzenie biegłego sądowego. Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług przez sprzedaż rozumie się m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zatem wypełniając dyspozycję art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, aby ustalić podstawę opodatkowania czynności biegłego sądowego należy otrzymane wynagrodzenie pomniejszyć o kwotę należnego podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 18.10.2005r. o udzielenie interpretacji jest prawidłowe
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj