Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PB1/415-39/05
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-39/05
Data
2005.09.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
księga przychodów i rozchodów
szkoły
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Jak należy interpretować zwolnienie dochodów z tytułu prowadzenia szkoły na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz jak należy to zwolnienie ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 25 § 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw Dz. U. Nr 143, poz. 1199), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 sierpnia 2005 roku /wpływ do Urzędu dnia 23 sierpnia 2005 roku/ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwolnienia dochodów od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu prowadzenia szkoły uznaje stanowisko za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny w sprawie:

W ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej prowadzi Pani szkołę w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie następującej treści:

    - jak należy interpretować zwolnienie dochodów z tytułu prowadzenia szkoły na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz jak należy to zwolnienie ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów...

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Zdaniem Pani na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnik może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów i wtedy ewidencjonuje je w księdze tak jak każde inne koszty uzyskania przychodów lub takiego dochodu w ogóle niezaewidencjonuje w księdze.

Prowadzenie szkół przez osoby fizyczne stanowi źródło przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym.

Zakres wydatków objętych przedmiotowym zwolnieniem reguluje art. 21 ust. 7 cytowanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 36, poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, uważa się:

  1. zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,
  2. wydatki związane z organizowaniem wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało pokryte przez wpłaty rodziców.

Zatem ze zwolnienia będą korzystać tylko te wydatki, które służą realizacji celów oświatowych szkoły (prowadzenie szkoły).

Zgodnie z treścią art. 24a ust. 1 w/w ustawy osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy ( ... ).

Zatem podatnik nie korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 cyt. ustawy, który poniósł wydatek na potrzeby szkoły jest zobowiązany wpisać ten wydatek do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 14. Zgodnie z punktem 14 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) kolumna 14 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów ( poza wymienionymi w kolumnach 10-13), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.

Natomiast w przypadku ponoszenia wydatków, o których mowa w art. 21 ust. 7 cyt. ustawy podatnik powinien je odrębnie ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów np. w kolumnie 16, którą może zatytułować ‘’wydatki z dochodów zwolnionych od podatku’’.

Bowiem zgodnie z punktem 17 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 16 jest wolna i można w niej wpisywać inne zaszłości gospodarcze poza wymienionymi w kolumnach 1-14 ( ... ).

W związku z tym aby skorzystać ze zwolnienia podatnik powinien nie zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg ustalić dochód, to znaczy nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania, ponieść określony wydatek na cele szkoły i pomniejszyć dochód o dokonany wydatek albo w roku podatkowym, czyli w roku jego poniesienia, albo w roku następnym.

Zwolnienie nie ma zatem zastosowania, gdy faktycznie poniesione wydatki nie zostaną poniesione z dochodu, tylko będą sfinansowane kredytem.

Odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 19 sierpnia 2005 roku /wpływ do Urzędu dnia 23 sierpnia 2005 roku/ i stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj