Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PP/443-5/SG/05
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-5/SG/05
Data
2005.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
okulary
podatek od towarów i usług
sprzedaż wyrobów medycznych
stawka preferencyjna podatku
usługi optyczne


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż opraw okularowych do korekcji wzroku jako wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93, poz. 896) w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega opodatkowaniu wg. stawki 7%?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działajac na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (teks jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.01.2005 r. (złożonego dnia 14.01.2005 r.) dotyczącego stawki podatku od towarów i usług dla sprzedaży opraw okularowych

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż sprzedaż opraw okularowych do korekcji wzroku jako wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93, poz. 896) w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega opodatkowaniu wg. stawki 7%.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym dnia 14.01.2005 r. zwrócił się Pan o interpretacje przepisów prawa podatkowego w zakresie stosowania stawki podatkowej w wysokości 7% w zakresie sprzedaży opraw okularowych-korekcyjnych dla Zakładów Optycznych w kraju.

Odpowiadając na pismo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu informuje, iż zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zgodnie z art. 41 ust 1 ww. ustawy o podatku VAT wynosi 22%.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 41 ust 2 ww. ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Wśród towarów opodatkowanych stawką 7%, pod pozycją 106 ww. załącznika wymieniono - bez względu na symbol PKWiU - wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.

Naczelnik Urzędu zwraca również uwagę, iż powołana przez Pana ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o wyrobach medycznych, przestała obowiązywać od 01.05.2004 r. Z tą datą weszła w życie ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93, poz. 896). Zgodnie z art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych(Dz.U. Nr 93, poz. 896) pod pojęciem wyrobu medycznego -należy rozumieć - narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

    a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby
    b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,
    c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego
    d) regulacji poczęć

który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania podatnik dokonuje sprzedaży opraw okularowych-korekcyjnych, które to towary ze względu na symbol PKWiU nie są wymienione w załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług - jako korzystające z preferencji w opodatkowaniu podatkiem VAT. A zatem dla rozstrzygnięcia możliwości stosowania 7% stawki podatku od towarów i usług na podstawie poz. 106 załącznika nr 3 do ww. ustawy (wyroby medyczne bez względu na symbol PKWIU) - istotne jest ustalenie, czy ww. okulary można uznać za wyroby medyczne w rozumieniu cyt. ustawy o wyrobach medycznych.

Zgodnie z art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93, poz. 896) Prezes Urzędu prowadzi Rejestr wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i używania, zwany dalej "Rejestrem". Natomiast jak wynika z treści art. 51 ust. 1 ww. ustawy wytwórca, autoryzowany przedstawiciel, importer, podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie do obrotu wyrobu medycznego, podmiot zestawiający wyroby medyczne lub podmiot dokonujący sterylizacji, o których mowa w art. 8, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokonuje zgłoszenia do Rejestru wyrobu medycznego do różnego przeznaczenia lub aktywnego wyrobu medycznego do implantacji przed pierwszym wprowadzeniem go do obrotu lub używania.

Zatem jeżeli sprzedawane przez Pana wyroby - oprawy okularowe korekcyjne można uznać za wyroby medyczne, to ich sprzedaż jest opodatkowana 7% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika nr 3 do cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu informuje, iż interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj