Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P-III/1/443-88/05
z 14 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-III/1/443-88/05
Data
2005.10.14



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
miejsce świadczenia usług
roboty budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jak należy wystawiać faktury dokumentujące świadczenie usług na nieruchomościach na rzecz podmiotów zarejestrowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, tj. czy należy wpisywać na takiej fakturze kwotę brutto i stawkę podatku VAT oraz adnotację "VAT po stronie nabywcy" - czy w przedmiotowej sytuacji można stosować wzór faktury VAT/UE przedstawiony przez podatnika w załączniu do pisma oraz czy wskazana adnotacja jest prawidłowa, czy istnieje inny wzór prawidłowej adnotacji?
Zdaniem strony na fakturze VAT potwierdzającej świadczenie usług na nieruchomościach na rzecz w/w podmiotów nie należy wpisywać stawki podatku VAT ani też wartości brutto usługi. Na przedmiotwej fakturze winna być także umieszczana adnotacja "VAT po stronie odbiorcy".


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24.08.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu dokumentowania usług świadczonych na nieruchomościach na rzecz podmiotów zarejestrowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 24.08.2005r Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik prowadzi firmę budowlaną, która świadczy usługi na nieruchomościach na rzecz podmiotów zarejestrowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Treść zapytania i stanowisko podatnika:

  1. Jak należy wystawiać faktury VAT dokumentujące świadczenie powyższych usług tj. czy należy wpisywać na takiej fakturze kwotę brutto i stawkę podatku VAT oraz adnotację "VAT po stronie nabywcy" - czy w przedmiotowej sytuacji można stosować wzór faktury VAT/UE przedstawiony przez Podatnika w załączeniu do pisma oraz czy wskazana adnotacja jest prawidłowa czy też istnieje inny wzór prawidłowej adnotacji...

Zdaniem Strony na fakturze VAT potwierdzającej świadczenie usług na nieruchomościach na rzecz podmiotów zarejestrowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej w innych krajach członkowskich nie należy wpisywać stawki podatku VAT ani też wartości brutto usługi. Na przedmiotowej fakturze winna być także umieszczona adnotacja " VAT po stronie odbiorcy".

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego:

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn.zm.) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

W sytuacji gdy usługodawca nie jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej, zgodnie z powyższym, usługi budowlane świadczone przez niego na nieruchomościach w innych krajach członkowskich na rzecz podmiotów zarejestrowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej zostają uznane za usługi świadczone poza granicami kraju, a miejscem świadczenia i opodatkowania jest miejsce położenia nieruchomości.

Usługi te będą stanowiły czynność niepodlegającą opodatkowaniu w kraju, a obowiązek rozliczenia podatku z tytułu świadczenia usługi będzie ciążyć na usługobiorcy, podatniku podatku od wartości dodanej - z tytułu importu usług.

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje, że w takim przypadku transakcja musi być udokumentowana fakturą.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust.16.

Zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

W myśl § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95 poz. 798) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT", podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonywanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażonym cyframi i słownie.

Zgodnie z § 27 ust. 1 w.cyt. rozporządzenia przepisy § 9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług, dla którym miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Zgodnie z § 27 ust. 2 rozporządzenia faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

W świetle powyższego wystawiona przez podatnika wykonującego usługi na terytorium innego państwa członkowskiego faktura nie będzie zawierała kwoty podatku od towarów i usług, kwoty należności wraz z podatkiem, lecz klauzulę, że podatek rozlicza nabywca.

Jednocześnie wskazać należy, że załączony przez Podatnika do wniosku wzór faktury może być stosowany do dokumentowania przedmiotowych usług, pod warunkiem że będzie zawierał wymagane przepisami dane.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj