Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/P/415-0027/05/ŁB
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/P/415-0027/05/ŁB
Data
2005.08.26



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
przedawnienie roszczeń
przychód z tytułu przedawnienia roszczeń
umowa dzierżawy


Pytanie podatnika
Czy przychód z tytułu umorzonych bądź przedawnionych zobowiązań u dłużnika -osoby fizycznej prowadzącej działalność powstaje w momencie zaliczenia przedawnionej należności w koszty operacyjne wierzyciela?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 maja 2005 r. G. z/s w Gdańsku (data wpływu do tut. Urzędu: 31.05.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 02 sierpnia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 04.08.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w sprawie: obowiązki Zarządu jako wierzyciela, w związku z przedawnieniem, przysługujących mu wobec osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, roszczeń z tytułu umowy dzierżawy maszyn,

stwierdza, iż

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

G., dalej: Zarząd, nieposiadającą osobowości prawnej jednostką organizacyjną Gminy G., powołaną w celu zarządzania majątkiem komunalnym.

Przedmiotem działania Zarządu jest m. in. windykacja należności Zarządu oraz jego poprzedników prawnych, związanych z używaniem nieruchomości komunalnych.

Zarząd przedstawił we wniosku stan faktyczny, z którego wynika, iż stosownie do art. 118 Kodeksu cywilnego, nastąpiło przedawnienie roszczenia, przysługującego poprzednikowi prawnemu Zarządu względem osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (dłużnik), z tytułu umowy dzierżawy maszyn w stolarni.

Według Zarządu wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań stanowi dla dłużnika przychód, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przy czym, w jego ocenie przychód ten powstanie w chwili zaliczenia przedawnionej należności (roszczenia) w koszty operacyjne Zarządu. Zarząd ma w związku z tym obowiązek sporządzenia informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C).

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 117 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93, z późn. zm.) z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.

Zasadniczo termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata (art. 118 kodeksu cywilnego).

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dalej: ustawa, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy do źródeł przychodów zalicza m. in. pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy).

Pozarolniczą działalnością gospodarczą, w rozumieniu ustawy (art. 5a pkt 6) jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy.

Do przychodu z działalności gospodarczej, stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy, zalicza się m. in. wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

Ze stanu faktycznego niniejszej sprawy wynika, że osoba fizyczna, której zobowiązanie z tytułu umowy dzierżawy maszyn uległo przedawnieniu, prowadzi działalność gospodarczą. Jednocześnie art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań wyraźnie zalicza do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 42a ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, (...) są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (...).

Zgodnie z powyższym na Zarządzie nie ciąży obowiązek wystawienia informacji o której mowa w art. 42a ustawy (PIT-8C). Przychód, który powstaje u osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, w związku ze stosunkiem prawnym łączącym poprzednika prawnego Zarządu z tą osobą, nie kwalifikuje się bowiem do przychodu z „innych źródeł”, o którym mowa w art. 20 ust. 1, a jedynie w przypadku przychodów przypisanych do tego źródła przychodów istnieje obowiązek wystawienia informacji PIT -8C.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku Zarządu jest nieprawidłowe.

Końcowo tut. Organ podatkowy zauważa iż przychód ze wskazanego tytułu powstanie u osoby prowadzącej działalność gospodarczą w dniu w którym nastąpi przedawnienie roszczenia z tytułu umowy dzierżawy. Termin zaliczenia przez Zarząd przedawnionej wierzytelności w koszty operacyjne Zarządu jest natomiast bez znaczenia dla określenia momentu powstania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj