Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-285/05
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-285/05
Data
2005.10.04



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
reklama
reklama publiczna


Pytanie podatnika
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, która obowiązuje od 1 czerwca 2005 r., ma prawo odliczać podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie w/w materiałów, które następnie są przekazywane na potrzeby prowadzonej działalności ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż Wnioskująca zaopatruje hurtownie farmaceutyczne w leki i parafarmaceutyki. Na potrzeby prowadzonej działalności Podatnik zamawia drukowane materiały informacyjne i reklamowe, które rozprowadzane są na terenie aptek, hurtowni, przychodni lekarskich itp. Przedmiotowe przekazanie ma formę reklamy publicznej.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, która obowiązuje od 1 czerwca 2005 r., ma prawo odliczać podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie w/w materiałów, które następnie są przekazywane na potrzeby prowadzonej działalności ?

Jak podnosi Podatnik, na podstawie zmian dokonanych w regulacji art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756), Wnioskująca nie opodatkowuje przekazania na potrzeby działalności w/w materiałów. Jednocześnie Podatnik podkreśla, iż odlicza podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych materiałów, na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy przywoływanej ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Podatnika, w/w regulacja stanowi, że Wnioskująca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust 3-7 ustawy o VAT.

W związku z rozbieżnymi opiniami doktryny oraz literatury fachowej, Wnioskująca zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie słuszności zaprezentowanego stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Kwestia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony została uregulowana w przepisach art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którymi, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jednocześnie, regulacja art. 86 ust. 8 pkt 2 przywoływanej ustawy podatkowej stanowi, że podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

Stosownie do regulacji art. 7 ust. 2 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z regulacją art. 7 ust. 3 przywoływanej ustawy, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zgodnie natomiast z regulacją art. 88 ust. 1 pkt 2 przywoływanej ustawy podatkowej, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25 % przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny należy stwierdzić, iż skoro sposób przekazywania przedmiotowych materiałów reklamowych przez Wnioskującą ma charakter reklamy publicznej, to przywołana regulacja art. 88 ust. 1 pkt 2 w przedmiotowym stanie faktycznym nie znajduje zastosowania.

Reasumując, Wnioskująca słusznie nie opodatkowuje przekazywania przedmiotowych materiałów reklamowych (art. 7 ust. 3). Jednocześnie, należy podkreślić, iż pomimo wykorzystywania w/w towarów do czynności niepodlegających opodatkowaniu, nie traci Ona prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem (art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy podatkowej)

Stosownie do powyższego, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj