Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/443-160/05/GB
z 22 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-160/05/GB
Data
2005.09.22



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
nieodpłatne świadczenie usług


Pytanie podatnika
Czy udostępnienie części nieruchomości stanowiącej własność Podatniczki na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej przez syna Podatniczki oraz jego żony, traktowane jako nieodpłatne świadczenie w naturze, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - jako świadczenie nieodpłatne podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W dniu 29 czerwca 2005r. do tutejszego urzędu wpłynął wniosek Podatniczki, uzupełniony pismem z dnia 19 sierpnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie. Stan faktyczny sprawy:

Przedmiotem pytania jest określenie, czy udostępnienie części nieruchomości stanowiącej własność Podatniczki na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej przez syna Podatniczki oraz jego żony, traktowane jako nieodpłatne świadczenie w naturze, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - jako świadczenie nieodpłatne podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zaznaczyć należy, iż według oświadczenia Podatniczki, wymienioną nieruchomość nabyła w drodze spadku, w związku z powyższym nie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu kamienicy.

W piśmie z dnia 19 .08.2005r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, Podatniczka sprecyzowała, iż jest podatnikiem podatku VAT i uzyskuje przychody z tytułu najmu lokali z prywatnego majątku na cele mieszkalne i działalność gospodarczą (biura, sklepy) zaś "podatek naliczony od poniesionych kosztów to energia elektryczna, wywóz śmieci, zużycie wody, bieżące konserwacje i remonty". Wymieniony podatek naliczony "był odliczony według struktury sprzedaży". W pismie z dnia 14.09.2005r. będącym również uzupełnieniem wniosku z dnia 29.06.2005r. Podatniczka podała, iż jest " właścicielką kilku kamienic a w jednej z nich jest prowadzona działalność przez mojego syna i synową. Najemcy będą wynajmować lokale na podstawie umowy o nieodpłatnym użyczeniu. W związku z tym nie będą płacone opłaty z tytułu czynszu.Najemcy jednak pokrywać będą koszty i opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości (prąd, gaz, media)".

W ocenie wnioskodawczyni " W świetle ustawy o podatku od towarów i usług art. 5 ust. 1 pkt 1, w których mowa o odpłatnych dostawach towarów i odpłatnym świadczeniu usług oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych z późn. zm. art. 14 ust. 2 pkt 8, która w tej sytuacji nie rodzi obowiązku opodatkowania uważam, iż przedstawiona przeze mnie sytuacja i zakres nieodpłatnych świadczeń przekazywanych na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej przez moje dzieci, jest nieodpłatnym świadczeniem w naturze, niestanowiącym źródła przychodu i nie jest objęte podatkiem od osób fizycznych oraz nie rodzi obowiązku opodatkowania podatkiem VAT".

Ponadto w piśmie z dnia 19 .08.2005r. Podatniczka zawarła sformułowanie, iż "uważam, że powinnam obciążać dzieci prowadzące działalność gospodarczą w moim budynku za media". Z uwagi na fakt, iż powyższe oświadczenie nie jest treścią zapytania Podatniczki, tutejszy organ nie ustosunkował się do tego zagadnienia.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:
- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 2, art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r.Nr 16, poz. 93 ze zm.). Użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiazuje się zezwolić biorącemu, przez pewien czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710-719). Istotnymi cechami tej umowy sa zatem dwa elementy:

  1. oddanie rzeczy do użytkowania na pewien czas,
  2. nieodpłatność.

    W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn.zm.), zwanej w dalszej części "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

    Zgodnie z treścią art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

    Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1-2 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    Unormowanie to zalicza jednoznacznie do działalności gospodarczej dla potrzeb VAT takie przejawy aktywności podatnika w stosunku do towarów oraz wartości niematerialnych, jak: wynajem, dzierżawa, leasing, udzielanie licencji, a także użytkowanie - o ile są:

    - realizowane w sposób ciągły
    - dla celów zarobkowych.

    W przedmiotowej sprawie nieodpłatne świadczenie polegające na bezpłatnym użyczeniu lokalu jest związane z prowadzoną działalnością, a Podatniczce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości.

    W przypadku zatem wystąpienia świadczonej nieodpłatnie usługi użyczenia związanej z prowadzonym przedsiębiorstwem, która nie spełnia przesłanek określonych w treści art. 8 ust. 2 ustawy oraz nie została wymieniona w art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ustawy - usługa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zaznaczyć należy, że zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

    Mając powyższe na uwadze, zdaniem tutejszego organu , w świetle przytoczonych przepisów prawa, stanowisko zaprezentowane przez Podatniczkę w rozpatrywanym wniosku należy uznać za prawidłowe.

    Wskazać należy, iż niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj