Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-75/05
z 23 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-75/05
Data
2005.11.23



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
badania techniczne
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Podatnik posiada 8 samochodów ciężarowych izotermicznych o dopuszczalnej masie całkowitej 3.500kg służących do przewozu mięsa.Czy w związku ze zmianą ustawy z dnia 21.04.2005r. o podatku od towarów i usług, podatnik jest obowiązany do przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego dla tych samochodów w celu skorzystania z pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa. W ocenie podatnika samochody ciężarowe służące do przewozu ładunków nie powinny podlegać dodatkowym badaniom technicznym, ponieważ dopuszczalna masa całkowitai ładowność wskazują, że jest to samochód ciężarowy.


Zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 z 2004r., poz.535 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 22 sierpnia 2005r. na mocy nowelizacji ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 90 z 2005r., poz.756) zwanej w dalszej części "ustawą", do samochodów ciężarowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t (tj. mniejszej jak i równej 3,5 tony) zaliczane są pojazdy samochodowe mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.
Zatem posiadane przez podatnika pojazdy samochodowe o masie całkowitej równej 3,5 tony służące do przewozu mięsa mogą mieścić się w kategorii samochodów ciężarowych o których mowa w przepisie art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy.
W świetle przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 22 sierpnia 2005r.) obniżenia kwoty lub różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy. Przepis ten odnosi się bezpośrednio do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Przepis art. 86 ust. 3 ustawy nie dotyczy pewnych grup pojazdów a mianowicie, między innymi pojazdów samochodowych o których mowa w przywołanym art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy.
Jednakże w myśl art. 86 ust. 5 ustawy spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym prze tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu wymagań.

Przepis art. 5 ust. 1 ustawy nowelizacyjnej z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 90 z 2005r., poz. 756) reguluje zagadnienie terminu, w jakim powinno zostać przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne.Zgodnie z art. 9 ustawy nowelizacyjnej z dnia 21 kwietnia 2005r. zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług weszły w życie z dniem 1 czerwca 2005r. (z wyjątkiem przepisów dotyczących pojazdów samochodowych, które obowiązują od dnia 22 sierpnia 2005r.).
Oznacza to, że podatnicy użytkujący samochody nabyte przed 1 czerwca 2005r. na uzyskanie stosowanego zaświadczenia o dodatkowym badaniu technicznym mają czas do dnia 31 maja 2006r.
Zmiany, o których mowa zostały zawarte w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 90 z 2005r., poz.756).
W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu przysługuje od 22 sierpnia 2005r. (bez potwierdzenia stosownym zaświadczeniem), jeżeli paliwa te są nabywane do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Pod pojęciem "dopuszczalnej masy całkowitej" należy rozumieć największą określoną właściwymi warunkami technicznymi masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.
Według przedstawionego stanu faktycznego podatnik wykorzystuje w działalności gospodarczej pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony co do których wymagane jest posiadanie stosowanego zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów.

Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 28.08.2005r. jest zatem nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj