Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PD-I/415-60/05
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415-60/05
Data
2005.08.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małoletnich dzieci


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci
podatek dochodowy od osób fizycznych
renta
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Kwestia opodatkowania renty rodzinnej w sytuacji uzyskania również dochodów z pracy w Niemczech.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 par.1, art. 14a par. 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu pisma z dnia 1 czerwca 2005 roku (data wpływu do tutejszego Urzędu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią w piśmie dotyczące kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z tytułu otrzymanej w 2004 roku renty rodzinnej - jest błędne.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 1 czerwca 2005 roku zwróciła się Pani do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym dotyczącej m.in. kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok dochodów z tytułu otrzymanej renty rodzinnej.

We wniosku , uzupełnionym w dniu 18 lipca 2005 roku, przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatniczka jest pełnoletnia i zamieszkuje w Polsce. W 2004 roku w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia pracowała w Niemczech i z tego tytułu uzyskała dochody z umowy o pracę.

Jak wynika z ww. pism oraz dołączonych dokumentów oprócz wynagrodzeń za pracę w Niemczech podatniczka uzyskała w 2004 roku dochody z renty rodzinnej oraz umowy zlecenie bądź umowy o dzieło.

Podatniczka nie zgadza się z tym, iż dochody z tytułu renty rodzinnej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu rocznym oraz że biorą udział w ustaleniu stopy procentowej podatku (w związku z uzyskanymi dochodami z Niemiec), podczas gdy osoby samotnie wychowujące dziecko nie tracą prawa do preferencyjnego rozliczenia w przypadku uzyskiwania przez dziecko dochodu z tytułu renty rodzinnej a więc w tym przypadku - zdaniem podatniczki- renta rodzinna nie jest traktowana jako dochód na równi z dochodem wypracowanym ze stosunku pracy.

W związku z powyższym, na wstępie zaznaczyć należy, iż kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z tytułu renty rodzinnej jest kwestią odrębną od zasad określonych przez ustawodawcę, które musi spełnić rodzic wychowujący samotnie dziecko, aby skorzystać z preferencyjnego obliczenia podatku.

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Do renty rodzinnej, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w ustawie o emeryturach i rentach (...), uprawnieni są m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej.

Zgodnie z art. 9 ust.1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52 i 52a oraz dochodów , od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust.3, art. 28-30, art.30a-30c oraz art. 44 ust.7e i 7f ww. ustawy suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest renta.

Jednocześnie na mocy art.12 ust.7 ww ustawy przez rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.

W związku z powyższym renta rodzinna, czy to otrzymywana przez rodzica na rzecz małoletniego dziecka, czy też przez pełnoletnie dziecko podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z faktem, iż dochody z rent rodzinnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - zgodnie z art.45 ust.1 ww. ustawy -podlegają również rozliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym sporządzonym przez podatnika.

Zgodnie z art.27 ust.8 ww. ustawy jeżeli podatnik, o którym mowa w art.3 ust.1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust.1 osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

    1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym ( w niniejszej sprawie z tytułu renty rodzinnej i dochodów z umowy -zlecenie lub o dzieło) dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali podatkowej określonej w ust.1,
    2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
    3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym ( w niniejszej sprawie z tytułu renty rodzinnej i umowy-zlecenia bądź o dzieło).

W związku z faktem, iż zgodnie z powyższym przepisem za podstawę obliczenia podatku przyjmuje się dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tym samym nie ma możliwości, aby wyłączyć z podstawy opodatkowania dochód z tytułu renty rodzinnej, która podlega opodatkowaniu .

Natomiast odnosząc się do odrębnej kwestii zasad opodatkowania dochodów przez osoby samotnie wychowujące dzieci, należy wyjaśnić, iż w art. 6 ust. 4 pkt 3 ww ustawy ustawodawca dopuścił możliwość opodatkowania przez rodzica uzyskanych przez niego dochodów na zasadach preferencyjnych, jeżeli w roku podatkowym, dzieci nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku.

W przypadku rodzica, który wychowuje samotnie pełnoletnie dziecko, dochodów takiego dziecka ( czy to z pracy , czy też z renty rodzinnej) nigdy nie łączy się z dochodami rodzica, stąd też nie są one włączone do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym rodzica a wynika to z treści art. 7 ust.1 ww ustawy. Zgodnie bowiem z tym przepisem jedynie dochody małoletnich dzieci łączy się z dochodami samotnie wychowujących rodziców.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią we wniosku w tej części jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b par.1 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli płatnik podatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a par.4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art.14a par.4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie .

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 par.2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art.222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj