Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/ NTR2/ 443-401/05/MP
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/ NTR2/ 443-401/05/MP
Data
2005.10.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
gra losowa
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy świadczone przez Spółkę usługi, tj. czynności polegające na stałym zawieraniu za wynagrodzeniem (prowizja) w imieniu innego podmiotu umów sprzedaży na gry losowe, były przed zmianą ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 1 czerwca 2005r. zwolnione z podatku od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 28 lipca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

  • uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, iż Strona wykonuje czynności polegające na stałym zawieraniu za wynagrodzeniem (prowizja) w imieniu innego podmiotu umów sprzedaży na gry losowe.

Przedmiotowe usługi Strona klasyfikuje jako "usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów" (PKWiU 92.71).

Według Strony przedmiotowe usługi były przed zmianą ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2005r., zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm), według stanu prawnego przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. (Dz.U. Nr 90, poz. 756), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy zostały zwolnione od podatku usługi. Zgodnie z poz. 11 tego załącznika zwalnia się od podatku między innymi usługi związane z rekreacją i sportem (symbol PKWiU ex 92) przy uwzględnieniu objaśnienia zamieszczonego pod tym załącznikiem, zgodnie z którym zwolnienie to dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez podmioty nie mające jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, z zastrzeżeniem, iż wszystkie zyski, które mimo wszystko podmioty te osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż świadczenie usług polegających na stałym zawieraniu w imieniu innego podmiotu umów sprzedaży na gry losowe w zamian za wynagrodzenie (prowizję) również przed 1.06.2005r. podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług 22% stawką podatkową, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, iż odpowiedź na analogiczne pytanie z dnia 10.09.2004r. została już Stronie udzielona w piśmie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 10.11.2004r. nr 1MUS-1471/NTR2/443-519/04/WB zmienionym następnie pismem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7.03.2005r. nr HTI/006-978/04/EN.

Ponadto w myśl art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przy czym przez zwrot "prawo podatkowe" należy zgodnie z art. 3 pkt 2 w/w ustawy rozumieć przepisy ustaw podatkowych oraz wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj