Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/36/2005
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/36/2005
Data
2005.10.27



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dokumentowanie
przychód z działalności gospodarczej
rachunki


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa zwracam się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w mojej sprawie.
Stan faktyczny sprawy: Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług elektronicznych od 1 października 2005. Usługi polegają na publikacji w sieci internetowej bannerów reklamowych obcych witryn internetowych, i z tytułu wejść internautów przez banner na strone usługobiorcy, pobieranie stosownego wynagrodzenia. Ilość wejść za pośrednictwem bannerów zliczana jest elektronicznie przez usługobiorcę. Odbiorcami usług są osoby prawne z USA. Wybrałem zwolnienie z VAT na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.
Pytanie: Jak dokumentować przychody uzyskane z tytułu świadczenia powyższych usług? Jaki dokument będzie podstawą wpisu do księgi przychodów i rozchodów powyższych przychodów? Jakie dane odbiorcy usługi powinny znaleźć się na takim dokumencie?
Stanowisko pytającego: Przychody z opisanych usług można dokumentować wystawianymi przez sprzedawcę usługi rachunkami uproszczonymi i na ich podstawie dokonywać wpisu do księgi przychodów i rozchodów. Dane odbiorcy usługi, jakie powinny znaleźć się na ww. rachunku to nazwa firmy i jej adres.


Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 29.09.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dokumentowania przychodów ze sprzedaży usług elektronicznych, postanawiam:
- podzielić stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 29.09.2005 roku stanu faktycznego wynika, że od dnia 1 października 2005 roku prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług elektronicznych, polegającą na publikacji w sieci internetowej bannerów reklamowych obcych witryn internetowych. Przychód Pana uzależniony jest od ilości wejść internautów poprzez bannery na strony usługobiorców - osób prawnych w USA.

W złożonym wniosku pyta Pan w jaki sposób winna być udokumentowana sprzedaż wyżej opisanych usług...

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz. 1475 z późn. zm.) „podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są: faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące (...) odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach (...)”.

W związku z faktem, iż korzystając z art. 113 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 roku Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) wybrał Pan zwolnienie z podatku VAT, wyżej opisana sprzedaż usług, zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 roku w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 165 poz. 1373) winna być dokumentowana rachunkami (nie „rachunkami uproszczonymi” takie sformułowanie w chwili obecnej nie funkcjonuje) - „rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi zawiera co najmniej:
1. imiona i nazwiska (nazwę albo firmę) oraz adresy sprzedawcy i kupującego bądź wykonawcy i odbiorcy usługi;
2. datę wystawienia i numer kolejny rachunku;
3. odpowiednio wyraz „ORYGINAŁ” albo „KOPIA”;
4. określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonywanych usług oraz ich ceny jednostkowe;
5. ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie;
6. czytelny podpis wystawcy rachunku oraz odcisk pieczęci wystawcy rachunku, jeżeli się nią posługuje”.

W związku z tym:
-przychody ze sprzedaży w/w usług należy dokumentować rachunkami,
-na podstawie wystawionych rachunków należy dokonywać zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów,
-nazwy firm i ich adresy to dane odbiorców usług, które obowiązkowo muszą się znaleźć na przedmiotowych rachunkach.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj