Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-172/TZ-112/05/KB
z 29 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-172/TZ-112/05/KB
Data
2005.07.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
małżonek
opodatkowanie odrębne
spis z natury


Pytanie podatnika
Czy małżonkowie zmuszeni są do opodatkowania spisu z natury podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 14 ustawy o podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez znaku z dnia 30.06.2005r.(data wpływu 04.07.2005r.) Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku sporządzenia spisu z natury w przypadku kontynuowania działalności odrębnie przez każdego ze współmałżonków

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż małżonkowie wykonujący do tej pory działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej tj. działalność na imię obojga małżonków, w związku z wejściem w życie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, podjęli decyzję o prowadzeniu działalności odrębnie. Z dotychczasowej działalności zostanie usunięty jeden z małżonków, który uzyska odrębny wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy małżonkowie zmuszeni są do opodatkowania spisu z natury podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 14 ustawy o podatku VAT. Zdaniem małżonków nie powinni opodatkować spisu z natury podatkiem VAT, gdyż nie następuje likwidacja działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 96 ust. 1 w/wym. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego", o czym stanowi ust. 4 tegoż artykułu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż małżonkowie postanowili prowadzić odrębne działalności gospodarcze. Tym samym nie dojdzie do likwidacji dotychczasowej działalności gospodarczej lecz prowadzona będzie ona nadal indywidualnie przez małżonka, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla podatku od towarów i usług, w przedmiotowej sprawie jest nim żona. Nie nastąpi zatem zmiana podmiotu podatkowego w podatku od towarów i usług. Tym samym obowiązki związane z rozliczaniem podatku od towarów i usług w dalszym ciągu będą ciążyć na żonie z tytułu prowadzenia firmy X . Nie powstanie zatem obowiązek sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 w/cyt. ustawy, gdyż sytuacja przedstawiona w piśmie nie wyczerpuje dyspozycji przepisu art. 96 ust. 6 w/wym. ustawy, zgodnie z którym jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Jednocześnie w myśl art. 113 ust. 1 w/cyt. ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro (43.800,-zł). Natomiast na podstawie ust. 9 tegoż artykułu podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Stosownie zaś do art. 96 ust. 1 w/cyt. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne, o czym stanowi ust. 3 tegoż artykułu.

Mając na uwadze wyżej zacytowane przepisy tut. Organ informuje, iż drugi małżonek tj. mąż chcąc odrębnie prowadzić działalność gospodarczą, po otrzymaniu odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zobligowany jest do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą. Natomiast odnosząc się do kwestii rozliczania podatku od towarów i usług, tut. Organ informuje, iż Podatnik rozpoczynający wykonywanie przedmiotowych czynności w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 10.000 euro. Wówczas Podatnik nie ma obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, a w konsekwencji do rozliczania podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj