Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PP/443-64/05
z 31 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-64/05
Data
2005.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego związanego z wykonaniem demontażu linii technologicznej na terenie kraju członkowskiego Unii Europejskiej zleconego przez polskiego podatnika VAT UE


Pani X zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego związanego z wykonaniem demontażu linii technologicznej na terenie kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Zlecającym wykonanie usługi jest polski podatnik VAT UE. Zdemontowana linia technologiczna zostanie w terminie późniejszym zamontowana na terytorium RP. Pytająca nie jest w stanie określić, kiedy nastąpi wywóz linii z kraju UE do Polski.

Zdaniem Podatniczki "przepisy ustawy o VAT, w szczególności art. 27, nie przewidują obowiązku opodatkowania tym podatkiem usług wykonanych na ruchomym majątku rzeczowym przez podmiot polski na zlecenie podmiotu polskiego poza terytorium RP". Ponadto "brak podatku należnego, w myśl art. 86 ust. 8 ustawy o VAT, nie pozbawia prawa do potrącenia podatku naliczonego z faktur związanych z tymi czynnościami".

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

W myśl art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Słownik ustawowy, zawarty w art. 2 pkt 1 ustawy VAT definiuje terytorium kraju jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. O obowiązku opodatkowania danej usługi na terytorium kraju decyduje miejsce jej świadczenia, które z kolei określone zostało w rozdziale 3 ww. ustawy. Miejscem świadczenia usługi na ruchomym majątku rzeczowym zgodnie z art. 27 ust.2 pkt 3 lit "d" ustawy o podatku od towarów i usług jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Art.28 ust.7 ustawy stanowi, iż w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust.2 pkt 3 lit "c" i "d", świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. W przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 art. 28 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku oraz z przedstawionych przepisów prawa wynika, że w przedmiotowej sprawie uregulowania prawne zawarte w ww. art. 28 ust. 7 i ust. 8 nie mają zastosowania, bowiem usługi na ruchomym majątku rzeczowym wykonywane są przez Podatnika na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Zatem miejscem świadczenia przedmiotowych usług, na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy jest terytorium tego państwa członkowskiego. Tym samym ww. usługi wykonywane poza terytorium kraju nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony unormowane zostały w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług z uwzględnieniem wyłączeń określonych w art 88 ustawy.

Zgodnie z art 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art 119 ust. 4, art 120 ust 17 i 19 oraz art. 124.

Ponadto w myśl wskazanego przez Podatnika przepisu art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Wobec powyższego stwierdzam, że stanowisko zajęte przez wnioskodawcę, dotyczące prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego związanego z wykonaniem demontażu linii technologicznej na terenie kraju członkowskiego Unii Europejskiej zleconego przez polskiego podatnika VAT UE jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj