Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-169-1/05
z 3 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-169-1/05
Data
2005.11.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
podatek od towarów i usług
pomniejszenie odliczenia
rejestracja pojazdu


Pytanie podatnika
Czy w związku z przerejestrowaniem samochodu z ciężarowego na osobowy wystąpi obowiązek zwrotu podatku VAT odliczonego przy zakupie?


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 września 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku zwrotu odliczonego podatku VAT od zakupionego samochodu w związku z przerejestrowaniem samochodu z ciężarowego na osobowy - stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe .

UZASADNIENIE Pismem z dnia 19 września 2005r. podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Podatnik w grudniu 2004 r. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zakupił środek trwały – samochód ciężarowy marki volvo korzystając z prawa do odliczenia podatku VAT. W świetle przepisów dotyczących podatku od towarów i usług obowiązujących od 22 sierpnia 2005r. oraz opinii Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów , samochód nie jest zaliczany do samochodów ciężarowych. Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii dotyczącej zwrotu odliczonego podatku VAT od zakupionego samochodu w związku z przerejestrowaniem samochodu z ciężarowego na osobowy .Podatnik stoi na stanowisku , iż w związku faktem że samochód spełniał w miesiącu odliczenia warunki wymagane prawem obowiązującym w danym czasie może dokonać przerejestrowania ww. samochodu na osobowy bez obowiązku zwrotu podatku VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Z opisanej w piśmie sytuacji wynika, iż transakcja zakupu samochodu nastąpiła w 2004r. tj. przed nowelizacją obowiązującej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), która w przepisie art. 86 wprowadziła z dniem 22 sierpnia 2005r. nowe zasady odliczeń i zwrotu podatku w przypadku nabycia samochodów . Warunki określone w obowiązujących w 2004 r. przepisach umożliwiały podatnikowi obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem przedmiotowego samochodu. Ponieważ z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż nabycie pojazdu nastąpiło w okolicznościach powiązania tegoż zakupu z jego wykorzystaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej to planowane przerejestrowanie samochodu ciężarowego na samochód osobowy (w sytuacji, gdy w dalszym ciągu będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej) nie rodzi obowiązku korekty czy zwrotu odliczonego podatku. Żaden z przepisów obecnie obowiązującej ustawy, w tym art. 91 ustawy o VAT, nie przewidują by istniała konieczność korygowania podatku naliczonego w opisanym przypadku. W przedstawionym własnym stanowisku pytający uznał, że na dzień zakupu samochód spełniał wymogi wówczas obowiązującej ustawy dla celów VAT. Podatek należny został obniżony o podatek naliczony przy zakupie pojazdu na mocy wówczas obowiązujących przepisów. Zatem, jeżeli faktura - na podstawie której, podatnik dokonał odliczenia - dokumentowała w danym momencie zakup samochodu ciężarowego, podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W konsekwencji, dokonanie zmian - nawet tych, które powodują przekwalifikowanie rodzaju pojazdu - po zrealizowaniu czynności zakupu i skorzystaniu z przysługującego prawa do odliczenia, nie rodzi obowiązku zwrotu odliczonego podatku .

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić , że stanowisko Podatnika w sprawie obowiązku zwrotu odliczonego podatku VAT od zakupionego samochodu w związku z przerejestrowaniem samochodu z ciężarowego na osobowy jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj