Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-18/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-18/05
Data
2005.06.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
rzeczowy majątek ruchomy
usługi montażowe
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Usługi montażu elementów aluminiowych świadczone na rzecz kontrahenta z kraju UE, a opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.03.2005r. uzupełnionego pismem z dnia 15.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych na terenie kraju na rzecz kontrahenta ze Szwecji

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedmiotowego wniosku podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje montażu elementów aluminiowych z użyciem odpowiedniego urządzenia do nitowania. Wszystkie elementy podatnik otrzymuje od zleceniodawcy ze Szwecji, podatnika podatku od wartości dodanej, które po złożeniu są wysyłane do Szwecji. Termin realizacji został określony od 1 do 2 miesięcy.

W związku z powyższym podatnik ma wątpliwości, czy należy naliczyć podatek VAT od świadczonych usług na rzecz kontrahenta ze Szwecji.

Zdaniem podatnika, z tytułu świadczonych usług nie należy naliczać podatku od towarów i usług, podatek powinien odprowadzić kontrahent ze Szwecji.

Stan prawny

Od 1 maja 2004r. świadczenie usług na rzecz kontrahentów z krajów Unii Europejskiej, na materiałach będących własnością zleceniodawcy stanowi usługę na ruchomym majątku rzeczowym.

W świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług( Dz.U.Nr 54, poz.535) świadczone usługi mogą być opodatkowane według krajowej stawki podatkowej albo też wcale nie podlegać opodatkowaniu.

Przyjęcie jednej z tych opcji uzależnione jest od statusu zleceniodawcy usługi.

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług - a zatem i miejscem opodatkowania jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Stosownie do zapisu w art.28 ust.7 ustawy, w przypadku usług, o których mowa w art.27 ust.2 pkt 3 lit.c) i d) świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Na podstawie natomiast art.28 ust.8 ustawy w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art.15, przepis ust.7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usług wywiezione poza terytorium kraju.

Zatem w świetle przywołanych przepisów usługi na majątku ruchomym mogą być opodatkowane :

  • w kraju, gdzie są faktycznie wykonane,
  • na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, czyli na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, a które wydało nabywcy usługi ten numer, z zastrzeżeniem wynikającym z treści cyt. przepisu art.27 ust.7 ustawy.

Jeżeli kontrahent unijny na rzecz którego podatnik świadczy usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, a towar przed upływem 30 dni od zakończenia na nim prac opuści terytorium kraju, wykonywane usługi nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji przedstawionej przez podatnika przy ustaleniu miejsca świadczenia usług na rzeczowym majątku ruchomym, należy stwierdzić, że o ile warunek wywozu nie zostanie spełniony, zastosowanie znajdzie zasada ogólna wyrażona w w/cyt. art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d w/cyt. ustawy – miejscem świadczenia usługi jest miejsce jej faktycznego wykonania tj. terytorium kraju.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22 %.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 w/w ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Należy wskazać, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania sprzedawanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego symbolu statystycznego spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi lub sprzedawcy towaru, która to klasyfikacja jest niezbędna przy wystawianiu faktur.

W przypadku wystąpienia trudności w ustaleniu właściwego grupowania podatnik może zwrócić się o pomoc do uprawnionego organu statystycznego-Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego 93-176 Łódź, ul. Suwalska 29.

Zatem w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika można uznać za prawidłowe przy spełnieniu warunków ściśle określonych w tych przepisach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj