Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-58/05
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-58/05
Data
2005.07.04



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
statek
stawki podatku
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje jaką stawką podatku VAT należy opodatkować usługi przetworzenia materiałów stalowych w sekcję okrętową w ramach uszlachetniania czynnego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 23.05.2005 roku (wpływ do Urzędu 24.05.2005 roku), uzupełnionego pismem z dnia 14.06.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie stawki podatku VAT na usługi przetworzenia materiałów stalowych w sekcję okrętową w ramach uszlachetniania czynnego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Spółka wykonuje na rzecz zleceniodawcy (stoczni polskiej) prace, które są częścią usługi wykonywanej na bezpośrednie zlecenie klienta norweskiego. Prace te polegają na przetworzeniu dostarczonych materiałów stalowych w sekcję okrętową nowobudowanego statku (z dostarczeniem zużywalnych materiałów Spółki).

Klient (stocznia polska) otworzyła w urzędzie celnym procedurę uszlachetniania czynnego. Po wykonaniu sekcji okrętowej nasz klient wysyła gotowe sekcje do swojego zleceniodawcy w Norwegii i zamyka procedurę uszlachetniania. Kopie tych dokumentów, które są jednocześnie potwierdzeniem wywozu towarów z kraju poza terytorium Wspólnoty są też przedstawiane do archiwizacji naszej spółce. Płatności za wykonaną usługę wpływają na konto naszej spółki w trakcie i najpóźniej 21 dni po zakończeniu i zdaniu prac, na co dowodem są wyciągi bankowe. W naszym posiadaniu są również szczegółowe rozliczenia usług zgodnie z treścią dokumentów celnych dotyczące naszego zakresu prac potwierdzające powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty oraz oświadczenie zleceniodawcy, że towar zostanie wywieziony z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty z podaniem numeru PKWiU 35.11.24.

Pytanie:

Czy do wykonywanych usług możemy zastosować stawkę VAT = 0%...

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatnika, wyżej opisane usługi są opodatkowane stawką 0% na podstawie art. 83 pkt 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów.

Stosownie do art. 83 ust. 7 ustawy, przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24, rozumie się:

  1. świadczone bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetniania, przerobu lub przetworzenia, jeżeli towary te zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych;
  2. polegające na pośredniczeniu między podmiotem mającym siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego niebędącym podatnikiem, w rozumieniu art. 15, a podatnikiem, o którym mowa w pkt 1, gdy pośrednik otrzymuje prowizję lub inne wynagrodzenie od którejkolwiek ze stron zawartego kontraktu dotyczącego usług określonych w pkt 1, pod warunkiem posiadania kopii dokumentów potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty;
  3. świadczone przez innych podatników na zlecenie podatnika, o którym mowa w pkt 1, polegające wyłącznie na naprawie, uszlachetnieniu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych w tym celu przez podatnika określonego w pkt 1, pod warunkiem:
  1. uzyskania oświadczenia od zleceniodawcy, że towar który powstał w wyniku wykonania tej usługi, zostanie wywieziony z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty,
  2. posiadania szczegółowego rozliczenia tych usług zgodnie z treścią dokumentów celnych, których kopie powinny być w posiadaniu tych podatników, potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.

Zgodnie z art. 83 ust. 8 ustawy, przepisy ust. 7 pkt 2-4 stosuje się, jeżeli podatnik spełni określone w nich warunki oraz otrzyma całość lub co najmniej 50% zapłaty przed upływem 60 dni, licząc od daty wywozu z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty towaru będącego przedmiotem świadczenia usług, z tym, że spełnienie warunków także po upływie tego terminu uprania podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego w złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazano usługę.

Odnosząc się do opisanego przez Spółkę stanu faktycznego, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że są spełnione warunki wymienione w art. 83 ust. 7 pkt 3 ustawy, tj.:

  • usługi polegające na przetworzeniu materiałów są świadczone na zlecenie podatnika, który sprowadził z terytorium państwa trzeciego (Norwegii) na terytorium kraju towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego,
  • Spółka posiada dokumenty potwierdzające objęcie sprowadzanych towarów procedurą uszlachetniania czynnego oraz dokumenty potwierdzające powrotny wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty,
  • Spółka posiada szczegółowe rozliczenia usług zgodnie z treścią dokumentów celnych

  • ponadto:
  • zapłata za wykonane usługi następuje w terminie 21 dni po zakończeniu prac, tj. w terminie określonym w art. 83 ust. 8 ustawy.

Spełnienie powyższych warunków stanowi podstawę do uznania świadczonych przez Spółkę usług za usługi polegające na uszlachetnianiu.

Wobec powyższego, tut. organ podatkowy informuje, że opisane powyżej usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym należy stwierdzić, że stanowisko podatnika przedstawione w piśmie z dnia 23.05.2005 roku - jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj