Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-1/443-170/TZ-140/05/KR-O
z 29 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-1/443-170/TZ-140/05/KR-O
Data
2005.07.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
deklaracja sumaryczna
deklaracje


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy składając deklarację VAT należy w sposób łączny obliczać podatek należny z tytułu wykonywanych czynności, tj. dla czynności wykonywanych na zlecenie sądu i czynności zlecanych bezpośrednio przez klientów w ramach prowadzonej kancelarii.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. nr 8/2005, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.06.2005r. (data wpływu 15.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie łącznego rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług pomocy prawnej z urzędu oraz świadczenia usług w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej.

stwierdzam, że:

przedstawione stanowisko jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik wykonuje zawód adwokata w ramach zespołu adwokackiego. Jak wynika ze stanu faktycznego Podatnik zamierza wystąpić z zespołu adwokackiego i prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej. Z racji wykonywanego zawodu obowiązany jest świadczyć usługi w zakresie udzielenia pomocy prawnej z urzędu. Z tytułu prowadzonej działalności Podatnik zamierza prowadzić wszelkie niezbędne rejestry oraz dokonywać rozliczeń w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jak i podatku VAT.

Podatnik ma wątpliwości czy składając deklarację VAT należy w sposób łączny obliczać podatek należny z tytułu wykonywanych czynności, tj. dla czynności wykonywanych na zlecenie sądu i czynności zlecanych bezpośrednio przez klientów w ramach prowadzonej kancelarii.

Zdaniem Podatnika należy sumarycznie obliczać podatek należny z tytułu świadczonych usług. Na poparcie swojego stanowiska, Podatnik podnosi, iż obydwa rodzaje wykonywanych czynności świadczone są przez tego samego podatnika a ponadto stanowią samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2. Jest to merytorycznie jeden rodzaj działalności a podział wykonywanych czynności na czynności wykonywane na zlecenie sądu i czynności wykonywane w ramach prowadzonej kancelarii wynika jedynie z innego rodzaju rozliczeń w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 w/cyt. ustawy przez świadczenie usług o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 w/cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż podatnik wykonując czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług składa jedną deklarację, w której dokonuje łącznego rozliczenia podatku VAT z tytułu świadczonych usług. Słusznie zauważa Podatnik, iż merytorycznie oba rodzaje ww czynności niczym się od siebie nie różnią, poza formą ich zlecenia. Natomiast argument, iż podział wykonywanych czynności na czynności wykonywane na zlecenie sądu i czynności wykonywane na bezpośrednie zlecenia kilenta wynika z innego rodzaju rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieistotny w świetle uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa powyższa nie dokonuje takiego zróżnicowania ani nie determinuje dokonania z tego tytułu odrębnego rozliczenia podatku od towarów i usług.

Reasumując, stanowisko Podatnika w ww sprawie jest prawidłowe. Usługi wykonywane z tytułu świadczonej pomocy prawnej z urzędu oraz usługi wykonywane w ramach prowadzonej kancelarii na zlecenie klientów winny być rozliczone w jednej deklaracji VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj