Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/93/05/MJ
z 2 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/93/05/MJ
Data
2005.11.02



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
basen
karnet
pływalnia
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy zakupione przez firmę dla pracowników karnety na basen w celu podnoszenia kondycji fizycznej, nie finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, po rozpatrzeniu wniosku Instytucji "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

- uznac stanowisko Strony za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona zakupuje dla swoich pracowników w celu podnoszenia kondycji fizycznej karnety na basen. Bilety wstępu nie są imienne, określają jedynie termin do którego należy je wykorzystać. Karnety są przekazywane pracownikom rotacyjnie, z tego też względu trudno przypisać konkretnej osobie korzystanie z basenu.
Karnety wstępu nie są finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zdaniem Strony w/w karnety nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścia art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ za przychody ze stosunku pracy, pracy nakladczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W myśl art. 11 ust. 1 w/w cytowanej ustawy przychodami z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19, art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wratość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle tych przepisów ponoszone wydatki przez Stronę związane z zakupem karnetów stanowić będą przychód konkretnego pracownika, ale wyłącznie z chwilą faktycznie otrzymanych świadczeń. Sama możliwość skorzystania z karnetu nie stanowi wartości otrzymanych nieodpłatnych świadczeń.

Ustalenie zaś wartości faktycznie otrzymanego przez danego pracownika świadczenia w sytuacji kiedy Strona zakupuje karnety, które nie są imienne i są przekazywane pracownikom rotacyjnie - nie jest możliwe.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym w/w świadczenia nie stanowią przychodu ze stosunku pracy dla konkretnego pracownika a tym samym nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktcznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj