Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-355c/05/MP
z 12 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-355c/05/MP
Data
2005.10.12



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
łączenie spółek
obowiązek składania deklaracji


Pytanie podatnika
Czy za miesiąc, w którym nastąpiło połączenie spółek Strona powinna złożyć jedną (wspólną) deklarację VAT-7?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie z dnia 12 lipca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy za miesiąc, w którym nastąpiło połączenie spółek Strona powinna złożyć jedną (wspólną) deklarację VAT-7, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

  • uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona z dniem 1.07.2005r. połączyła się w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), tj. w drodze przejęcia przez inkorporację, z inną spółką (dalej - spółka przejmowana).

Według Strony, mając na uwadze art. 93 § 2 pkt 1 w zw. z 93 § 1 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, jako spółka przejmująca nabyła w wyniku przejęcia wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż rozliczenie podatku od towarów i usług za czerwiec 2005r., tj. miesiąc poprzedzający połączenie spółek, powinno zostać dokonane oddzielnie przez każdą ze spółek, przy czym Strona sporządzi deklarację spółki przejmowanej i złoży ją we właściwym dla tej spółki urzędzie skarbowym. W treści deklaracji, pomimo wykreślenia spółki przejmowanej z Krajowego Rejestru Sądowego to ona powinna figurować, jako podatnik, jednakże w przypadku wykazania kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu, kwota ta powinna zostać zapłacona przez Stronę. Za miesiąc, w którym nastąpiło połączenie, tj. za lipiec 2005r., deklaracja VAT- 7 powinna zostać złożona wyłącznie przez Stronę, jednakże z uwzględnieniem ewentualnej nadwyżki podatku wykazanej w ostatniej deklaracji zarówno przez Stronę, jak i spółkę przejmowaną.

Zgodnie z powołanymi przez Stronę art. 93 § 2 pkt 1 w zw. z § 1 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa osoba prawna łącząca się przez przejęcie z inną osobą prawną wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Do złożenia deklaracji VAT-7 za okres poprzedzający połączenie zobowiązane są obie spółki, zaś za miesiąc lipiec, z uwagi na fakt, iż połączenie nastąpiło w dniu 1.07.20005r. tylko Strona. Jednocześnie to Strona faktycznie powinna sporządzić deklarację spółki przejmowanej za czerwiec 2005r. i złoży ją we właściwym dla niej urzędzie skarbowym. W przedmiotowej deklaracji jako podatnik powinna zostać wskazana spółka przejmowana, jednakże deklaracja powinna zostać podpisana, zgodnie z zasadą sukcesji, przez Stronę oraz przez Nią rozliczona, tj. w przypadku wykazania kwoty podlegającej wpłacie należność ta powinna zostać uiszczona przez Stronę.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj