Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443//368/KO/05
z 26 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443//368/KO/05
Data
2005.10.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
data
dostawa
faktura
internat
stawki podatku
termin płatności


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka świadczy usługi dostawy Internetu. Ww. usługi świadczone są między innymi dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W miesiącu lutym 2005r. z datą 28/02/2005r. wystawiono faktury dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej tytułem świadczenia usług dostawy Internetu w miesiącu marcu 2005r. (termin płatności marzec 2005r.) stosując zwolnienie od podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Spółka wystąpiła z wnioskiem w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej, czy w opisanej powyżej fakturze prawidłowo zastosowano zwolnienie od podatku?
Przedstawiając własne stanowisko Spółka uznała, iż faktura na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wystawiona dnia 28 lutego 2005r. dokumentująca dostawę Internetu w miesiącu marcu 2005r. z zastosowanym zwolnieniem od podatku jest prawidłowa.Powyższe Wnioskodawca argumentuje przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4. Według stanu prawnego obowiązującego na dzień 28 lutego 2005r. usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej są zwolnione od podatku od towarów i usług. Ponadto, zgodnie z § 15 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Dostawa Internetu jest usługą telekomunikacyjną (PKWiU 64.20.18-00.00), dlatego fakturę z tytułu świadczenia tej usługi należy wystawić nie później niż przed upływem terminu płatności określonego w umowie z nabywcą.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu03 października 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 oraz z 2005r. Nr 14, poz. 113/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art. 5 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku.

Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności.

Do dnia 28 lutego 2005r., na podstawie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., zgodnie z poz. 14 załącznika nr 4 – wykaz usług zwolnionych od podatku – usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy były zwolnione od podatku od towarów i usług.

Na mocy przepisów ustawy z dnia 16 grudnia 2004r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników /Dz. U. z dnia 25 stycznia 2005r./ zostały wprowadzone zmiany, które spowodowały między innymi uchylenie w załączniku nr 4 pozycji 13 i 14.

W świetle powołanej powyżej ustawy ww. usługi, z dniem 01 marca 2005r. podlegają opodatkowaniu według stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o VAT tj. w wysokości 22%.

Zatem, w przypadku świadczenia usług internetowych, które wykonane zostały przez Spółkę po dniu 01 marca 2005r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstawał po dniu 28 lutego 2005r. – usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z regulacjami prawnymi obowiązującymi dla tych usług w momencie ich wykonania tj. po dniu 01 marca 2005r.

Wobec powyższego uznać należy, iż usługi dostawy Internetu wykonane w miesiącu marcu 2005r. na rzecz użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj