Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-153-1/05
z 10 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-153-1/05
Data
2005.10.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
majątek ruchomy
naprawa
stawki podatku
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Opodatkowanie usług montażu i naprawy zdemontowanej maszyny dostarczonej przez kontrahenta unijnego


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 sierpnia 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usługi montażu i naprawy zdemontowanej maszyny dostarczonej przez kontrahenta niemieckiego - stwierdza, iż stanowisko podatnika jest nieprawidłowe .

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22 sierpnia 2005 r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik zawarł umowę z kontrahentem niemieckim na montaż i naprawę sprzętu. W tym celu kontrahent niemiecki przetransportował zdemontowaną maszynę (wytaczarkę do zestawów kołowych). Po dokonaniu naprawy firma niemiecka dokonuje odbioru i wywozu maszyny poza granicę kraju. Zgodnie z umową podatnik wystawił kontrahentowi niemieckiemu fakturę doliczając do ceny netto podatek VAT.
Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii doliczenia podatku VAT do wykonanej usługi naprawy dla kontrahenta niemieckiego. Podatnik stoi na stanowisku , iż w przedstawionym stanie faktycznym należałoby doliczyć podatek VAT .

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Ze względu na to, że od 1 maja 2004 r. pojęcie eksportu dotyczy jedynie transakcji z państwami trzecimi, nienależącymi do Unii Europejskiej wykonanie usług na rzecz firm z krajów unijnych traktowane jest jako świadczenie usług. Zatem usługi montażu i naprawy zdemontowanej maszyny dostarczonej przez kontrahenta niemieckiego będą stanowiły świadczenie usług na ruchomym majątku rzeczowym, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami). Podatek VAT z tego tytułu płaci zasadniczo usługobiorca. W przypadku bowiem świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Jednakże w przypadku tych usług, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi były wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Problem ten został uregulowany w § 11 a Rozdziału 6 regulującego kwestię zasad zwolnień od podatku oraz szczegółowych warunków stosowania tych zwolnień rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w myśl którego zwolnieniu z podatku podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przemieszczonych na terytorium kraju przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz w przypadku, gdy na tych towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi na rzecz tego podatnika. Zwolnienie z podatku przysługuje jednak, pod warunkiem iż towary po wykonaniu usług zostaną przemieszczone niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni, czasowo na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione, w celu wykonania na tych towarach usług, przed przemieszczeniem ich na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.

Natomiast zgodnie z § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom , zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 95, poz. 798) , faktura stwierdzająca dokonanie świadczenia usług przerobu, czyli usług na ruchomym majątku rzeczowym, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli dla tych czynności podatnik wystawiający fakturę nie jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej, powinna zawierać wszystkie niezbędne dane, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.
Faktury dokumentujące usługi na ruchomym majątku rzeczowym, dla których podatnikiem jest usługobiorca unijny, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają adnotację, iż "podatek rozlicza nabywca". Ponadto, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności przerobu dla kontrahenta niemieckiego, powinna zawierać numer, pod którym kontrahent ten, czyli nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju.

    Reasumując powyższe, jeżeli:
  1. usługa świadczona jest na terytorium Polski, obowiązkiem podatnika jest naliczenie podatku VAT od wykonanej usługi według stawki obowiązującej w kraju, tj. 22 %,
  2. usługa świadczona jest dla nabywcy, który podał usługodawcy swój numer identyfikacji podatkowej, przyjmuje się, że miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało ten numer, pod warunkiem że w terminie 30 dni od wykonania usługi wywieziono towar z terytorium państwa, na którym usługę wykonano. W tym wypadku, polski podatnik nie zapłaci podatku VAT, nie wykaże też w deklaracji podatkowej i prowadzonych ewidencjach obrotu z tytułu wykonania takiej usługi. Faktura dokumentująca taką transakcję nie będzie zawierała kwoty podatku należnego. Obowiązek rozliczenia podatku od wartości dodanej będzie więc spoczywał na usługobiorcy.

W świetle powyższego stanowisko podatnika w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usługi montażu i naprawy zdemontowanej maszyny dostarczonej przez kontrahenta niemieckiego jest nieprawidłowe.
Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj