Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/P1/423-0062/05/AP
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/P1/423-0062/05/AP
Data
2005.07.20



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
likwidacja
odpisy amortyzacyjne
przebudowa
środek trwały
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy nieumorzona wartość zlikwidowanego środka trwałego (sieci ciepłowniczej) może zostać wliczona do wartości początkowej wytworzonego w jego miejsce nowego środka trwałego (nowej sieci ciepłowniczej)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: kosztów zaliczanych do wartości wytworzonego środka trwałego

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i dystrybucja ciepła za pomocą posiadanych podziemnych sieci cieplnych. Sieci tradycyjne (kanałowe), z uwagi na ich stan techniczny, wymagają wymiany na sieci w technologii preizolowanej. Dokonywane jest to poprzez ułożenie nowych sieci wzdłuż przebiegu dotychczasowych sieci ciepłowniczych. Nie dokonuje się całkowitej likwidacji starych sieci, tj. ich wydobycia i usunięcia, z tego względu, że wartość odzyskanego złomu byłaby niewspółmiernie niższa od kosztów jego pozyskania.

W ramach wymiany sieci ponoszone są koszty w zakresie:

  • zakupu materiałów, tj. rur i innych elementów sieci cieplnych,
  • robót budowlanych polegających na przeprowadzeniu wykopów, przywróceniu stanu poprzedniego, wydobyciu i wywozie niektórych elementów powstałych odpadów stanowiących części dotychczasowych sieci cieplnych, ułożeniu nowego ciepłociągu z zakupionych elementów rur przy pomocy spawania.

Ponadto w ocenie Spółki takim kosztem jest nieumorzona wartość starego środka trwałego.

Podatnik stoi na stanowisku, iż do wartości początkowej obejmującej koszt wytworzenia nowych sieci cieplnych należy zaliczyć koszty likwidacji dotychczasowych środków trwałych łącznie z ich nieumorzoną wartością początkową pomniejszoną o ewentualne przychody z likwidacji.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992r. kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Ustawowa definicja środka trwałego zawarta została w art. 16a ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy. W świetle tego przepisu za środki trwałe podlegające amortyzacji uznaje się stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

  4. - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Do rozstrzygnięcia, czy konkretny przedmiot może być uznany za środek trwały należy posłużyć się klasyfikacją środków trwałych (KŚT) zawartą w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz.U. Nr 112, poz. 1317 z późn. zm.). Sieci cieplne zaliczane są do grupy 2 – obiekty inżynierii lądowej i wodnej, podgrupy 21 – rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne, rodzaju 211, który obejmuje swym zakresem rurociągi sieci rozdzielczej oraz linie kablowe rozdzielcze.

Zgodnie z art. 16f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych. Przy czym stosownie do treści art. 16g ust. 1 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych uważa się m.in.:

  1. w razie odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia,
  2. w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia.

W sytuacji, gdy w wyniku prowadzonych prac budowlanych powstanie odrębna budowla (podziemna sieć cieplna), na wartość początkową, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, złożą się wydatki poniesione na jej wytworzenie, zdefiniowane w art. 16g ust. 4 i 5 ustawy z dnia 15.02.1992r.

Przepis ten stanowi, że za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. W koszcie wytworzenia uwzględnia się także różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania danego składnika majątku.

Zatem do kosztów wytworzenia środka trwałego należy włączyć wszelkie koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

Odnosząc treść powyższego przepisu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że nieumorzona wartość likwidowanych środków trwałych w związku z budową w ich miejsce nowych środków trwałych zwiększać będzie wartość początkową tychże nowych - wytworzonych w procesie budowy - środków trwałych. Ponoszone zaś przez Spółkę koszty likwidacji składników majątkowych stanowią inne koszty dające się zaliczyć do wartości początkowej wytworzonych środków trwałych.

Zatem stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj