Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005-95/2005/PM-436-4/05
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005-95/2005/PM-436-4/05
Data
2005.10.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
organizacje pożytku publicznego
zwolnienie


Pytanie podatnika
1. W jakiej wysokości sprzedający (zgodnie z zapisem umowy) musi odprowadzić podatek od umowy sprzedaży, której przedmiotem jest dzieło sztuki, którego właścicielem i autorem jest sprzedający?

2. Czy Towarzystwo musi przedstawić zeznanie podatkowe na formularzu PCC-1 we właściwym ze względu na teren działalności urzędzie skarbowym, skoro jest zwolnione od ww. podatku czy też dokonuje go autor pracy/sprzedający we właściwym dla siebie ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym?

3. Czy Towarzystwo jest zobowiązane do podpisania zeznania PCC-1, które autor/sprzedający przedkłada we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym, skoro jest zwolnione z uiszczania podatku?

4. Jaką wysokość stawki podatku autor pracy musi odprowadzić od sprzedaży pracy?

5. Czy Towarzystwo ponosi odpowiedzialność w przypadku gdy autor pracy/sprzedający podatku nie uiści, jeśli umowa zawiera zapis o konieczności zapłacenia podatku przez autora pracy/sprzedającego?

6. Kiedy autor pracy/sprzedający musi odprowadzić podatek, czy przed upływem 14 dni od dnia podpisania umowy czy też w terminie 14 dni od dnia otrzymania zapłaty na konto bankowe?


Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.08.2005 r. Towarzystwa, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

    Pismem z dnia 25.08.2005 r. Towarzystwo zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Z treści wniosku wynika, że płatnik jest podmiotem posiadającym osobowość prawną wpisanym do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Celem działania Towarzystwa zgodnie z KRS jest popularyzacja dokonań polskich artystów w dziedzinie kultury i sztuki, integrowanie działalności artystów i miłośników sztuk, zapewnienie pomocy artystom polskim w zakresie ochrony ich praw, zapewnienie pomocy społecznej artystom polskim. Towarzystwo zamierza zawrzeć umowę kupna-sprzedaży autorskiej pracy plastycznej z poszczególnymi twórcami, a zarazem właścicielami prac. Autorzy prac będący stroną umowy to osoby fizyczne. Nie jest to umowa o dzieło, gdyż autor nie wykonuje dzieła na zlecenie Towarzystwa, lecz sprzedaje swoją pracę wcześniej wykonaną. Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z zapisami art. 1 ust. 1 pkt. 1a, art. 5 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywiloprawnych (tj. Dz. U. z 2005 Nr 41 poz. 399), a także art. 3 ust. 1, art. 4 ust.1 pkt. 13 oraz art.7 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U Nr 96 poz. 873 ze zm.) Towarzystwo jest zwolnione z uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek uiszczenia podatku ciąży po stronie autora. Przedmiotem zapytania wnioskodawcy są następujące kwestie:
  1. W jakiej wysokości sprzedający (zgodnie z zapisem umowy) musi odprowadzić podatek od umowy sprzedaży, której przedmiotem jest dzieło sztuki, którego właścicielem i autorem jest sprzedający;
  2. Czy Towarzystwo musi przedstawiać zeznanie podatkowe na formularzu PCC-1 we właściwym ze względu na teren działalności urzędzie skarbowym, skoro jest zwolnione od w/w podatku, czy też dokonuje go autor pracy /sprzedający we właściwym dla siebie ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym;
  3. Czy Towarzystwo jest zobowiązane do podpisania zeznania PCC-1, które autor pracy /sprzedający przedkłada we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym, skoro jest zwolnione od uiszczania podatku;
  4. Jaką wysokość stawki podatku autor pracy musi odprowadzić od sprzedaży pracy;
  5. Czy Towarzystwo ponosi odpowiedzialność w przypadku gdy autor pracy /sprzedający podatku nie uiści, jeśli umowa zawiera zapis o konieczności zapłacenia podatku przez autora pracy /sprzedającego;
  6. Kiedy autor pracy /sprzedający musi odprowadzić powyższy podatek, czy przed upływem 14 dni od dnia podpisania umowy czy też w terminie 14 dni od dnia otrzymania zapłaty na konto bankowe.

Po przeanalizowaniu wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. W myśl natomiast art. 8 pkt. 2a tej ustawy zwalnia się od podatku następujące strony czynności cywilnoprawnych: organizacje pożytku publicznego, jeżeli dokonają czynności cywilnoprawnych wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jak wynika z zebranych w sprawie dokumentów Towarzystwo statsu organizacji pożytku publicznego, w związku z tym w przedmiotowej sytuacji nie ma zastosowania zwolnienie określone w art. 8 pkt. 2a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i zgodnie z art. 4 tej ustawy ciąży na stronach czynności cywilnoprawnej. Obowiązek zaś zapłaty podatku w myśl art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej. W przedmiotowej sprawie stawka podatku w myśl art. 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnej wynosi 2%. Zgodnie z art. 10 ust 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, a więc w terminie 14 dni od dokonania czynności cywilnoprawnej tj. od podpisania umowy.

Organem podatkowym właściwym miejscowo w podatku od czynności cywilnoprawnych w przedmiotowej sprawie jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) nabywcy (art. 12 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Zasada solidarnej odpowiedzialności, określona w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, pozwala organom podatkowym na egzekwowanie należnego podatku w sposób określony w art. 366 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego w związku z art. 91 Ordynacji podatkowej. Stosownie do art. 366 § 1 wspomnianego Kodeksu solidarna odpowiedzialność dłużników polega na tym iż wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych z długu. Jednakże wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani aż do chwili zupełnego zaspokojenia wierzyciela (art. 366 § 2 Kodeksu). Mając na uwadze powyższe, postanowienia co do odpowiedzialności z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, tzn. wskazanie wprost w umowie strony zobowiązanej do jego zapłacenia, nie są wiążące dla organów podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj