Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu
UP-II-1A-415-35/77/05
z 6 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
UP-II-1A-415-35/77/05
Data
2005.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Kołobrzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
inwestycje
koszty uzyskania przychodów
lokal użytkowy
najem
odsetki od kredytu
przekazanie do używania
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy słuszne jest stwierdzenie, że odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem, zapłacone do dnia oddania tego lokalu do używania (ujawnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematwerialnych i prawnych), powiększają wartość początkową środka trwałego, natomiast odsetki zapłacone po dniu oddaniu środka trwałego do używania stanowią koszty uzyskania przychodu?


Naczelnik Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) na pisemny wniosek podatnika udziela interpretacji co do zakesu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznaje przedstawione stanowisko za zgodne z prawem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że 27 października 2004 r. podatnik nabył lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość z przeznaczeniem na wynajem. Nabycie lokalu zostało w części sfinansowane kredytem bankowym, zabezpieczonym ustanowioną na tym lokalu hipoteką. Po wykonaniu drobnych prac remontowych zakończonych 31 grudnia 2004 r. przedmiotowy lokal został przyjęty do użytkowania i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a następnie od 10 stycznia 2005 r. wynajęty na podstawie umowy cywilno-prawnej.

Uwzględniając powyższy stan faktyczny podatnik stoi na stanowisku, że odsetki od kredytu zapłacone do dnia oddania lokalu mieszkalnego do używania i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powiększają wartość początkową tego środka trwałego, natomiast odsetki zapłacone po dniu oddania lokalu do używania stanowią koszty uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwanej dalej „ustawą” - źródłem przychodów jest m.in najem, z wyjątkiem najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Podatnicy osiągający przychody z tego źródła mogą pomniejszać je o koszty uzyskania przychodu, w tym wypadku - stosownie do art. 9 ust. 2 ustawy dochodem jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów zostało zdefiniowane w art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Kosztami uzyskania przychodu z najmu są więc wszelkie wydatki ponoszone przez wynajmującego w celu osiągnięcia przychodu oraz te, które ponosi on w związku z utrzymaniem określonego źródła przychodu, pod warunkiem jednakże, że nie zostały one wymienione w art. 23 ustawy. W przypadku środków trwałych - stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy - kosztami uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23 ustawy. Definicję środków trwałych zawiera art. 22a ust. 1 ustawy. W punkcie 1 tego przepisu wskazano, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m. in. lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a ust. 1, zwane środkami trwałymi. Z powyższego zapisu wynika zatem, że środki trwałe kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania podlegają odpisom amortyzacyjnym, których - stosownie do art. 22f ust. 1 ustawy - dokonuje się od ich wartości początkowej. Za wartość początkową środków trwałych w razie nabycia w drodze kupna uważa się, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy - cenę ich nabycia. Definicję ceny nabycia zawiera natomiast art. 22g ust. 3 ustawy, zgodnie z którym jest to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powyższej definicji wartości początkowej środka trwałego wynika, że odsetki od kredytu zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do używania (dnia ujawnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) będą wchodziły w skład wartości początkowej środka trwałego. Natomiast odsetki zapłacone po tym dniu będą stanowiły wydatki uznane za koszty uzyskania przychodu ze źródła przychodu, jakim jest najem. Ustawodawca w art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy wprowadził bowiem uregulowanie prawne, zgodnie z którym wydatek poniesiony na spłatę odsetek od kredytu, aby mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu musi być poniesiony, nie stanowią bowiem kosztów uzyskania przychodów niezapłacone lub umorzone odsetki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj