Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/033/415/21/05/MB
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/033/415/21/05/MB
Data
2005.10.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bonus
obniżenie ceny
rabaty
reklama
sprzedaż premiowa


Pytanie podatnika
1. JAK PRAWIDŁOWO UJĄĆ W PODATKOWEJ KSIĘDZE PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW TOWARY DODAWANE W NIEWIELKIEJ ILOŚCI DO ZAKUPIONEGO PRZEZ KONTRAHENTA TOWARU TEGO SAMEGO RODZAJU ? 2. CZY WARTOŚĆ WYDANEGO TOWARU NALEŻY TRAKTOWAĆ JAKO KOSZT REKLAMY PODLEGAJĄCEJ LIMITOWANIU DO 0,25% WARTOŚCI PRZYCHODU ?


Wnioskiem z dnia 22.07.2005r (data wpływu do Urzędu 25.07.2005r.) Pani X wspólniczka firmy YYY s.c. zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z zapytaniem:

  1. Jak prawidłowo ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów towary dodawane w niewielkiej ilości do zakupionego przez kontrahenta towaru tego samego rodzaju ?
  2. Czy wartość wydanego towaru należy traktować jako koszt reklamy podlegającej limitowaniu do 0,25% wartości przychodu ?

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Firma jest importerem karmy dla kotów z Czech. Kontrahentami firmy są głównie podmioty będące przedsiębiorcami, najczęściej hurtownie. W celach zachęcenia do nabywania oferowanych towarów firma zastosowała rodzaj bonusu (premii), dodając do każdego zakupionego 15 kilogramowego worka karmy jedno jednokilogramowe opakowanie tej samej karmy. Wartość jednego "bonusowego" opakowania w zależności od rodzaju karmy i kursu waluty waha się od 3zł do 6zł, a konkurenci nabywają w czasie jednego zakupu od 1 do 50 dużych worków karmy.

Stanowisko podatniczki:

Zdaniem podatniczki dodanie nieodpłatnie niewielkiej ilości karmy tego samego rodzaju należy traktować nie jako "sprzedaż premiową", a jako "rabat naturalny", który powoduje zmniejszenie ceny jednostkowej nabywanego towaru. Należy prowadzić ewidencję towaru przeznaczonego na "gratisy", zaś wartość tego towaru w cenie zakupu netto należy przeksięgować z kol. 10 do kol. 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Nadmienia Pani jednocześnie, że aktualnie nie jest prowadzone w stosunku do Pani osoby żadne postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:

Podatnik w celu uatrakcyjnienia sprzedaży do każdego większego opakowania dodaje mniejsze opakowanie tej samej karmy. Dodawany towar nie zwiększa wartości towaru handlowego, cena pozostaje na poziomie opakowania zasadniczego. Zdarzenie takie może być oceniane w kategorii upustu cenowego, przyznawanego chwilą sprzedaży.

Takiej formy sprzedaży nie można uznać za reklamę ani publiczną ani niepubliczną, gdyż najistotniejszą cechą reklamy jest zawsze informacja o konkretnych towarach, o ich zaletach, wartościach, przekazywana bliżej nieokreślonym kontrahentom, mająca na celu zachęcenie do zakupu reklamowanego towaru. Opisane we wniosku postępowanie firmy należy ocenić jako obniżenie ceny za towar i dążenie do zwiększenia ilości sprzedawanych towarów, które co prawda zachęcają do zakupu określonego towaru, ale nie podlegają na rozpowszechnianiu informacji o towarze. Wydatki z takim uatrakcyjnieniem sprzedaży pozostają w bezpośrednim związku z przychodami ze sprzedaży, stanowią więc zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszt uzyskania przychodu.

Aby prawidłowo zaksięgować bezpłatnie dodawany w niewielkiej ilości towar do zakupionego tego samego towaru w świetle rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz .1475 z późn. zm.) należy w kol. 10 zmniejszyć koszt zakupu towarów o wartość bezpłatnie dodawanych towarów i zaksięgować w kol. 14 jako pozostałe wydatki.

Interpretacja przepisów w zakresie podatku VAT załatwiona została odrębnym postanowieniem.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak na wstępie. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatniczkę w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego we wniosku. Zgodnie z art. 14b § 1, § 2 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj