Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-101/IV/2005/DB
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-101/IV/2005/DB
Data
2005.05.25



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy sprzedaż dźwigu, będącego składnikiem zakupionego przedsiębiorstwa kontrahentowi niemieckiemu należy traktować jako dostawę krajową nie podlegającą zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie braku prawa do zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów używanych

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik w dniu 18.01.2005 r. zakupił przedsiębiorstwo w upadłości. W tym samym miesiącu sprzedał dźwig, będący składnikiem zakupionego przedsiębiorstwa, kontrahentowi niemieckiemu, który to kontrahent jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Przedmiot sprzedaży nie został wysłany, ani transportowany na terytorium Niemiec, pozostał w kraju, z uwagi na to, iż nabywca dźwigu zawarł umowę leasingu finansowego i dźwig nadal będzie wykorzystywany na terytorium kraju.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy powyższą sprzedaż należy traktować jako dostawę krajową bez prawa do zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – dalej zwanej ustawą o VAT.

W opinii Podatnika taka czynność nie jest zwolniona od podatku na podstawie postanowień art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, pomimo że w świetle powołanego przepisu, zwolniona od podatku jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W ocenie Wnioskodawcy, przy nabyciu przez Podatnika towarów będących przedmiotem dostawy, podatek naliczony w ogóle nie wystąpił, bowiem zostały one nabyte w ramach nabycia całego przedsiębiorstwa. Zgodnie zaś z przepisami art. 6 pkt 1 ustawy o VAT do transakcji zbycia przedsiębiorstwa nie stosuje się przepisów ustawy. Jest to zatem czynność nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W tej sytuacji – zdaniem Podatnika – prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, w rozumieniu powołanego przepisu, Wnioskodawcy nie przysługiwało.

Podatnik uznał natomiast, iż dostawa towaru (dźwigu) nie jest zwolniona od podatku, z uwagi na fakt, że sprzedaż została dokonana przed upływem pół roku od nabycia przez nią tego towaru. W świetle postanowień art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, przez towary używane, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, przez którą to dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Bezsprzecznie w przedmiotowym stanie faktycznym mamy do czynienia z taką czynnością.

Ustawodawca przewidział jednak dla pewnej kategorii czynności zwolnienia od podatku. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa w tym przepisie, rozumie się, zgodnie z ust. 2 art. 43:

  1. budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym towar, będący przedmiotem transakcji, nie spełnia warunków do uznania go za towar używany, w myśl przepisów art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Sprzedaż dźwigu nastąpiła w miesiącu jego zakupu, tym samym dostawa taka nie będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pk 2 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj